Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nietypowe podatki, nietypowe świadczenia. Zgodne z prawem, ale nie zawsze znane

Są takie podatki, które mogą nas zaskoczyć. Choć są w przepisach prawa, nie każdy ma świadomość ich istnienia. Podobnie jest ze świadczeniami pieniężnymi z różnych instytucji. Nie zawsze wiemy, na jakich zasadach możemy się o nie ubiegać.

Gośćmi Bliższych Spotkań były Agata Budzińska z Urzędu Skarbowego w Olsztynie oraz Anna Ilukiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie. Izabela Malewska i Maciej Świniarski zapytali Agatę Budzińską o podatek od prezentów. Niektóre z nich bywają kosztowne.

I. Malewska: Pani Agato, ponieważ mamy maj, miesiąc komunii świętych, to zacznijmy od tych prezentów, które często się pojawiają. Niektóre są bardzo symboliczne i te nie budzą żadnych zastrzeżeń, ale wiemy, że pojawiają się i quady i bardzo drogie komputery.

M. Świniarski: Faktycznie, są te prezenty okazałe, to kiedy w takim razie odprowadzić podatek i kto ten podatek ma odprowadzić? Jeżeli tata wręcza quada córce, to córka płaci podatek czy tata za prezent swój.

A. Budzińska: Tutaj, jeżeli chodzi o podatek od spadków i darowizn, to zawsze obowiązek zgłoszenia i ewentualnego odprowadzenia podatku ciąży na obdarowanym. Wiadomo, że tu jest dziecko nieletnie, to ten obowiązek w imieniu dziecka wypełni rodzic. Jeśli chodzi o taki stopień pokrewieństwa właśnie rodzic dziecka, to jeśli takie zgłoszenie otrzymania darowizny przez dziecko nastąpi w terminie 6 miesięcy, to podatek w ogóle nie wystąpi. Mamy tu zwolnienie podatkowe i bez znaczenia ma wartość otrzymanego prezentu.

M. Świniarski: Ale jeżeli np. znajomi rodziców nazywani przez owe dziecko wujkiem i ciocią przyjdą i podarują też quada, to tu jest chyba trochę bardziej problematycznie.

A. Budzińska: Tutaj już na pewno wystąpi podatek od tej darowizny. Trzeba będzie więc dopełnić zgłoszenia i tutaj to zgłoszenie następuje w ciągu miesiąca od otrzymania darowizny. Tego zgłoszenia dokonują rodzice w imieniu dziecka i urząd wtedy wydaje decyzję i określa podatek, który jest do zapłaty.

I. Malewska: Ale mamy quady za 10 tysięcy złotych, ale i za trzy tysiące na przykład. Jeśli jest to quad za 3 tysiące, to co wtedy?

A. Budzińska: Wtedy akurat podatek nie wystąpi, ponieważ kwotą wolna tutaj od podatku jest 4 902 złote, więc jeśli wartość tego prezentu – obojętnie jakiego, będzie się mieściła w kwocie 4 902 złote, to podatek nie występuje i nie podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Natomiast jeśli przekroczy tę kwotę, to od różnicy jest płacony podatek.

Posłuchaj całej rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

_______________

O nietypowych świadczeniach wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i nietypowym dniu matki w tej instytucji mówiła Anna Ilukiewicz

I. Malewska: Wyjątkowo zapowiada się nam jeśli chodzi o ZUS w najbliższy piątek?

A. Ilukiewicz: Tak, to prawda. W najbliższy piątek, czyli 24 maja chcielibyśmy zorganizować Dzień Matki. Co prawda dzień ten przypada w niedzielę, ale w piątek zapraszamy wszystkie matki – obecne i te przyszłe do odwiedzenia naszych placówek.

I. Malewska: Będzie można między innymi zapytać o zasiłki macierzyńskie, ale i te ojcowskie – tacierzyńskie?

A. Ilukiewicz: Oczywiście, to są świadczenia przysługujące rodzicom i w związku z tym zapraszamy również panów, jeżeli mają taką potrzebę, by przyszli do nas i zasięgnęli wszelkich porad.

I. Malewska: Jeśli dzień matki, to na pewno warto byłoby powiedzieć o emeryturze matka 4+.

A. Ilukiewicz: Jest to nowe świadczenie, które weszło w życie 1 marca. Muszę powiedzieć, że świadczenie cieszy się dużą popularnością. W ciągu dwóch miesięcy w naszym województwie wpłynęło ponad trzy tysiące dwieście wniosków. Świadczenie to przysługuje mamom, ale również ojcom, którzy wychowali przynajmniej czwórkę dzieci.

Posłuchaj całej rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Redakcja: K. Ośko za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w podatek, prezenty, ZUS, prezent
Tłumy w urzędach skarbowych. Dziś mija ostatni dzień na rozliczenie podatku PIT

Tylko do północy możemy rozliczyć ubiegłoroczne podatki. W urzędach skarbowych są tłumy. Jak przyznaje rzeczniczka elbląskiej skarbówki Aneta Dziemidowicz, od dawna niewidziane w tym miejscu kolejki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV