Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nietypowy pokaz mody grzebalnej

Nietypowy pokaz odbył się we Fromborku. Na tamtejszym Wzgórzu Katedralnym studenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprezentowali modę grzebalną – czyli stroje pogrzebowe z różnych epok.

Kolekcja strojów powstała na podstawie fragmentów odzieży znalezionych w trakcie badań archeologicznych w Toruniu, Kwidzynie, Lublinie, Gniewie, Kałdusie i Końskowoli. Jest to przede wszystkim historia ubioru szlachty i arystokracji od XI do XIX wieku – mówi dr hab. Małgorzata Grupa.

Każdy student odtwarzał jeden ze strojów w ramach zajęć z ratowania zabytków. Czasem zajmowało to nawet półtora roku. Dość dokładnie udało się zrekonstruować szaty jedwabne. Najlepiej zaś zachowała się odzież ze Szczuczyna, gdzie w kryptach pod prezbiterium zachowały się zmumifikowane ciała.

Dzięki temu odtworzono kilka warstw stroju, lniane koszule, bieliznę i jedwabną warstwę wierzchnią. Pokaz mody grzebalnej odbył się w ramach Warmińskich Spotkań z Historią organizowanych we Fromborku przez Fundację na Rzecz Warmii i Mazur przy współpracy Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. (wandrea/łw)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, Frombork
Ciało mężczyzny w stawie

Mieszkaniec Polskiej Wsi pod Mrągowem znalazł ciało mężczyzny w przydomowym stawie. Zwłoki 52-latka wyciągnęli strażacy. Policjanci wstępnie ustalili, że w niedzielę mężczyzna był nad stawem ze...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV