Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niezwykłe zaćmienie księżyca

Dziś w nocy można było oglądać niezwykłe zaćmienie Księżyca. Srebrny Glob był w wyjątkowym miejscu i miał wyjątkowy kolor. Doprowadził do tego splot różnych zdarzeń, do których dochodzi raz na pokolenie.

Po pierwsze była pełnia. Po drugie był to tak zwany Superksiężyc, który znalazł się w tak zwanym  perygeum – czyli w najmniejszej z możliwych odległości od Ziemi i przez to sprawiał wrażenie większego niż zwykle. Po trzecie było zaćmienie. Ziemia znalazła się na linii między Słońcem a Księżycem, i nasz Srebrny Glob był w cieniu Ziemi. W związku z tym wcale nie był srebrny, tylko ciemnoczerwony. Zaćmienie rozpoczęło się o godz. 3:07 nad ranem naszego czasu, a skończyło  o godz. 6:27.

Poprzednie takie zaćmienie było 32 lata temu, w na następne trzeba będzie czekać do roku 2033.

Obserwatorium astronomiczne w Truszczynach. Fot. Dorota Grzymska

Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach w powiecie działdowskim zorganizowało całonocną imprezę naukową „Noc zaćmienia”. Udział w imprezie był bezpłatny. Były prelekcje i wykłady, spotkania z naukowcami, projekcje filmów dokumentalnych z serii Astronarium oraz wspólne obserwacje Zaćmienia Księżyca.

(wchr/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Truszczyny, zaćmienie księżyca
Inauguracja obserwatorium astronomicznego w Truszczynach

Obserwatorium astronomiczne w Truszczynach w powiecie działdowskim wznawia działalność. Pieczę nad nim sprawuje Fundacja Nicolaus Copernicus po to, by popularyzować nauki przyrodnicze, matematyczne i astronomiczne, a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV