Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niezwykły projekt 16-latków z Olsztyna. Zachęcają koleżanki i mamy do badania piersi

Olaf Serafin i Maks Szyszko z XII LO w Olsztynie. Fot. Ł.Sadlak

„Weź życie w swoje ręce” – to nazwa projektu realizowanego przez grupę uczniów z XII LO w Olsztynie w ramach ogólnopolskiej platformy „Zwolnieni z Teorii”. Projekt ma zachęcić wszystkie panie – niezależnie od wieku – do badania swoich piersi.

Olaf Serafin i Maks Szyszko uczniowie I klasy  XII Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie byli gośćmi Izabeli Malewskiej.

I. Malewska: Grupa chłopców porwała się na edukację swoich koleżanek, ale nie tylko, bo także i dorosłych kobiet – w zakresie raka piersi.

O. Serafin: Tak, na tym polega nasz projekt. Głównym celem jest uświadomienie jak największej liczby osób na temat profilaktyki, wykrywania tej choroby, a także zebranie pieniędzy i wsparcie w jak największym stopniu Olsztyńskiego Towarzystwa „Amazonki”.

I. Malewska: Wiem, że kilka spotkań już za Wami. Mieliście pogadanki i prelekcje nie tylko w swoim liceum, ale także w innych szkołach. To były pogadanki, gdzie mieliście wsparcie merytoryczne?

M. Szyszko: Tak. W tych prelekcjach to panie amazonki zajmowały się częścią merytoryczną. Opowiadały o problemach, pokazywały jak się badać. My się zajmowaliśmy głównie sprawami organizacyjnymi.

I. Malewska: Dlaczego taki temat?

O. Serafin: Zależało nam na tym, żeby wesprzeć jakąś organizację, która naprawdę robi coś dobrego, coś co pomaga społeczeństwu. Uznaliśmy, że Towarzystwo ”Amazonki” jest taką organizacją, która bardzo wspiera osoby dotknięte tą chorobą i  pomaga całemu społeczeństwu.

I. Malewska: Nie było zawstydzenia, że dotykacie jednak bardzo intymnego tematu?

O. Serafin: Nie, bo wiedzieliśmy, że jest to ważny temat, który niestety jeszcze w tych czasach troszeczkę przez niektórych traktowany jest jako temat tabu. Wiemy, że z tym przekonaniem trzeba zerwać, że to jest coś, o czym trzeba mówić, o czym trzeba wiedzieć.

I. Malewska: W tym ogólnopolskim projekcie „Zwolnieni z Teorii” chodzi o to, żeby zdać egzamin i finalnie otrzymać certyfikat poświadczający Wasze umiejętności. Po co to wszystko?

M. Szyszko: Z jednej strony robimy to, by uzyskać swego rodzaju doświadczenie. Zaliczane, jako doświadczenie zawodowe, wpisuje się przy ubieganiu na studia albo o pracę. Generalnie robimy to także aby pomóc. Tak naprawdę po to realizujemy głównie ten projekt. Certyfikat to dodatek.

Projekt „Weź życie w swoje ręce” trwa od listopada ubiegłego roku. Swój finał będzie miał 7 kwietnia 2018 roku w Galerii Warmińskiej podczas organizowanej tam dużej akcji „Zdrowie pod kontrolą”.

Posłuchaj rozmowy z Olafem Serafinem i Maksem Szyszko.

Redakcja: D.Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rak piersi, mammografia, Weź życie w swoje ręce, Zwolnieni z teorii, Olaf Serafin
Zwolnieni z teorii namawiają do dzielenia się najcenniejszym darem życia

Działając w grupie naprawdę można zrobić dużo dobrego i do tego szybciej. Blood Keepers - to nazwa projektu społecznego zorganizowanego przez młodych ludzi z XII Liceum...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV