Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nieżyjący lekarze i recepty na zmarłych pacjentów. Warmińsko-Mazurski NFZ podsumował kontrole w ostatnich miesiącach

Od ubiegłego roku NFZ ma nowe narzędzia analityczne pozwalające szybko wykrywać oszustwa. Na Warmii i Mazurach zidentyfikował 7 lekarzy, którzy w 2018 roku wystawili recepty na nieżyjących pacjentów. Wyłudzona w ten sposób refundacja to 21 tysięcy złotych. To niewiele w porównaniu z kwotą prawie 300 milionów złotych, jaką NFZ co roku wydaje na leki w regionie.

Jednak Fundusz i tak wyjaśnia, po co zostały wystawione takie recepty. Teoretycznie lekarz powinien zawsze zbadać pacjenta, by wypisać mu lek, ale przecież zdarza się, że po receptę przychodzi ktoś z rodziny, zwłaszcza, gdy pacjent jest od lat leczony przez tego samego lekarza. Nie można też wykluczyć pomyłki w PESEL-u.

– Trwają kontrole, które mają ustalić, co było przyczyną. Na razie badamy sprawę sami, ale jeśli dojdziemy do wniosku, że mogło dojść do złamania prawa, oczywiście sprawa zostanie zgłoszona organom ścigania – informuje Magdalena Mil z warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

Niepokojący jest fakt, że recepty wystawione na nieżyjących pacjentów to recepty na leki psychotropowe, w Polsce funkcjonuje zaś czarny rynek takich leków i recept na takie leki. O odniesienie się do tej sprawy reporter Radia Olsztyn prosił Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską – ale jej władze odmówiły jakiegokolwiek komentarza.

Kontrole NFZ wykazały jeszcze jeden nietypowy problem – w placówkach służby zdrowia w regionie pracowali lekarze, którzy tak naprawdę… już nie żyli. Placówki w ubiegłym roku wykazały w umowach z NFZ-em 20 nieżyjących lekarzy. Na ponad 4 tysiące lekarzy pracujących w regionie to niewiele. Ale po raz kolejny pojawia się pytanie – skąd tacy nieżyjący medycy? Teoretycznie mogły to być błędy, ale nie można wykluczyć, że placówki specjalnie wykazały nieżyjących lekarzy, by w ogóle dostać kontrakt z NFZ-em. Wyjaśnianie tych spraw również jeszcze trwa.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w NFZ, kontrole
Potrzebujesz pomocy medycznej, ale nie wiesz, gdzie ją uzyskać? Od niedawna działa bezpłatna infolinia dla pacjentów

800 190 590 to numer działającej od niedawna Telefonicznej Informacji Pacjenta. Bezpłatna infolinia to wspólny, ogólnopolski projekt Rzecznika Praw Pacjenta i Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzwoniąc pod...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV