Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

NIK sprawdziło zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław

Żuławy Wiślane i Żuławy Elbląskie – autor Jan Janus

Łodzie bez silników i wioseł oraz bobry niszczące wały przeciwpowodziowe w rejonie Elbląga – takie zarzuty stawia Najwyższa Izba Kontroli wykonawcom pierwszego etapu Programu „Kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław”.

– To nieporozumienie, ten sprzęt od wielu lat nie jest nam potrzebny, bo zmieniły się kompetencje – wyjaśnia Cezary Terech, dyrektor Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, do którego należy magazyn, gdzie kontrolerzy NIK znaleźli niesprawne łódki.

00:00 / 00:00

–  Według ustawy o Krajowym Systemie Ratowniczo- Gaśniczym podjęcie akcji w czasie powodzi należy do straży pożarnej i samorządów. I to właśnie oni mają sprzęt przeciwpowodziowy taki jak łodzie, agregaty prądotwórcze, pompy czy specjalne rękawy zastępujące worki z piaskiem – tłumaczy starszy kapitan Przemysław Siagło, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.

00:00 / 00:00

Na bobry jak dotąd nikt sposobu nie znalazł. Zwierzęta te są pod ochroną, a myśliwi mimo zgody na odstrzał nie chcą ich zabijać.

 

(mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w powódź, nik, bobry
Twoje Miasto – Srokowo

Podobno trzeba się skradać i być cicho, żeby je zobaczyć. Niektórzy uważają je za fascynujące, inni za szkodniki. Tak to już jest z tymi bobrami. A...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV