Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niska pozycja Warmii i Mazur w rankingu innowacyjności. Winna m.in. słaba jakość dróg w regionie

Województwo warmińsko-mazurskie zajęło 14. miejsce w rankingu „Indeks Millennium 2019 – Potencjał Innowacyjności Regionów”.

Od wielu lat region znajduje się w ostatniej trójce zestawienia. W ocenie ekspertów budowie potencjału innowacyjności województwa nie sprzyja struktura jego gospodarki z dużym udziałem tradycyjnych działów przemysłu i niewielką liczbą firm z udziałem kapitału zagranicznego.

Spadek ludności, ujemne saldo migracji oraz słabo rozwinięta baza szkolnictwa wyższego ograniczają dostęp do wykwalifikowanych kadr niezbędnych do pracy w innowacyjnych firmach. Jedną z głównych barier dla inwestycji w regionie jest słabo rozwinięta infrastruktura drogowa i kolejowa. Wzrost potencjału innowacyjnego Warmii i Mazur ograniczają również jeden z najniższych współczynników aktywności zawodowej mieszkańców oraz niezadowalający poziom cyfryzacji przedsiębiorstw.

Atuty regionu to walory przyrodnicze, zaplecze surowcowe (wysokiej jakości drewno na wyciągnięcie ręki) i obecność trzech parków naukowo-technologicznych.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w innowacyjność
Nauka przez zabawę, doświadczenia i obserwację. W Olsztynie powstaje Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczyna budowę Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. Ma ono promować wiedzę wśród różnych grup wiekowych. Najmłodsi będą mieli strefę zabaw z urządzeniami...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV