Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niszczejące zabytki

Ruiny XIV-wiecznego Zamku Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie, fot. A. Socha

Samorządy sprzedają zabytki prywatnym inwestorom, bo nie stać ich na utrzymywanie i remont niszczejących zamków, pałacyków, czy kamienic.

Inwestorzy płacą za te nieruchomości niewielkie pieniądze, a samorządy liczą, że w niedługiej przyszłości zamek czy kamienica będzie perłą miasta. Często okazuje się jednak, że mijają kolejne lata, a zabytki w prywatnych rękach dalej niszczeją. Natomiast pod zastaw tych nieruchomości są zaciągane kredyty.

M.in. tak było w Pieniężnie, gdzie w 2000 roku sprzedano tamtejszy zamek prywatnemu inwestorowi za 20 tysięcy złotych. I od tamtej pory nic się nie działo z zabytkiem. Dopiero kilka tygodni temu miastu udało się odzyskać to co z niego zostało.

Z kolei w Węgorzewie bardziej okazały obiekt sprzedano 14 lat temu za 801 tysięcy złotych. Inwestor przedstawił radnym bardzo ciekawy projekt, który pozostał na papierze.

Od lat w centrum Węgorzewa straszy niebieski mur ustawiony wokół tamtejszego zamku a na budowie nic się nie dzieje.

Do wysłuchania audycji zapraszają Wojciech Chromy i Leszek Tekielski:

00:00 / 00:00

 

(wchr/łw/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, Śliska Sprawa, zamek
Noworodek wypadł z inkubatora

Zdrowy noworodek, już kilkanaście minut po przyjściu na świat, doznał poważnego urazu. Dziewczynka wypadła na betonową podłogę z inkubatora, do którego została włożona przez personel prywatnego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV