Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nosić maseczki czy nie? Eksperci przekonują, że warto. W wielu krajach są obowiązkowe

fot. Przemysław Getka

Eksperci opowiadają się za noszeniem maseczek poza domem w czasie epidemii koronawirusa. Noszenie maseczek jest obowiązkowe między innymi w Czechach, na Słowacji i w Austrii.

Polskie Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza wprowadzenia takiego zalecenia.

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia dr Bożena Janicka przekonuje, że w czasach pandemii powinniśmy „nauczyć się” nosić maseczki.

Powinniśmy wykorzystać każdą możliwość, która zmniejszy narażenie na wirusa dla nas i dla otoczenia.

Wielu ekspertów podkreśla, że maseczka ogranicza przenoszenie wirusa. A jest to konieczne, bo często nie wiemy czy mamy do czynienia z osobą zakażoną i czy sami nie jesteśmy zakaźni.

Zalecenie noszenia maseczki poparł rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. Jak mówił, nawet jeśli nie zdołamy jej kupić, możemy uszyć ją sami. Jego zdaniem, maseczki medyczne powinny być przeznaczone w pierwszej kolejności dla personelu służby zdrowia, któremu często brakuje maseczek.

Wcześniej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że w związku z rosnącą liczbą osób zakażonych, ale nie mających objawów choroby, konieczne może być wprowadzenie zalecenia noszenia maseczek ochronnych przez wszystkich. Tłumaczył, że oprócz maseczek chirurgicznych o wysokim standardzie, które są przeznaczone głównie dla personelu medycznego, możemy używać tak zwanych maseczek higienicznych.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, wirus, koronawirus
Nowe zakażenia w 13 województwach. Nie ma wśród nich warmińsko-mazurskiego. Zmarło kolejnych 10 osób

Po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 268 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i o kolejnych 10 zgonach. Zakażenie wykryto dotąd u 4102 osób, z których 94...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV