Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowa lista leków refundowanych, czyli przełomowe farmaceutyki dla chorych na nowotwory. Sprawdź pełny wykaz

Fot. fotolia.pl

Nowa lista refundacyjna, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca, przynosi bardzo korzystne zmiany dla chorych na szpiczaka plazmocytowego i na niedrobnokomórkowego raka płuca z tzw. rearanżacją ALK – oceniają eksperci. Znalazły się na niej przełomowe leki dla tych pacjentów.

Zdaniem specjalistów i przedstawicieli organizacji pacjenckich dostęp do nowych terapii przyczyni się do wydłużenia przeżycia osób cierpiących na te choroby nowotworowe. Od 1 lipca chorzy na szpiczaka plazmocytowego zyskali dostęp (w ramach programu lekowego) do przełomowego leku o nazwie daratumumab oraz do nowej generacji inhibitora proteasomu o nazwie karfilzomib.

Umieszczenie daratumumabu i karfilzominu na nowym wykazie leków refundowanych daje nadzieję na znaczne wydłużenie przeżycia tych pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym, u których nie zadziałały lub przestały działać inne terapie. W Polsce leki te będą stosowane od pierwszego nawrotu szpiczaka i będą dedykowane nieco innym populacjom pacjentów

– powiedział prof. Krzysztof Giannopoulos z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli.

Daratumumab jest przeznaczony dla pacjentów po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych szpiku, u których nastąpił nawrót choroby, jak również dla chorych, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia i wymagają kolejnej linii leczenia z powodu nawrotu. Z kolei karfilzomib będzie stosowany u pacjentów kwalifikujących się do przeszczepienia, którzy nie odpowiadają na tzw. leczenie indukujące (leczenie mające prowadzić do remisji, czyli wycofania się choroby) przede wszystkim pierwszej, ale również i kolejnych linii leczenia.

Daratumumab ma nowatorski mechanizm działania oraz bardzo wysoką skuteczność. W Stanach Zjednoczonych został zarejestrowany jako terapia przełomowa. Z kolei Europejska Agencja Leków (EMA) uznała go za najskuteczniejszy spośród nowych cząsteczek i zarejestrowała w trybie przyśpieszonym. Odsetek odpowiedzi na leczenie daratumumabem jest bardzo wysoki i wynosi od 75% do 92%, a mediana czasu wolnego od postępu choroby wynosi około dwa lata.

Karfilzomib będzie stosowany łącznie z lenalidomidem i deksametazonem u stosunkowo nielicznej grupy pacjentów, kwalifikujących się do autologicznego przeszczepienia komórek krwiotwórczych szpiku.

Jest to ok. 10% chorych, dla których przeszczepienie jest najlepszą opcją terapii i którzy nie odpowiadają na leczenie indukujące pierwszej linii z zastosowaniem bortezomibu, tj. inhibitora proteasomu pierwszej generacji

– wyjaśnił prof. Giannopoulos.

Prof. Dariusz Kowalski z Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie ocenił, że bardzo istotna zmiana w programach lekowych dotyczy również pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca i tzw. reranżacją genu ALK.

Dotychczas ta grupa chorych miała dostęp wyłącznie do pierwszej generacji inhibitora genu fuzyjnego ALK – kryzotynibu i dramatycznie potrzebowała dostępu do leków kolejnych generacji

– powiedział prof. Kowalski.

Prof. Kowalski przypomniał, że z badań, m.in. francuskich – wynika, iż sekwencyjne stosowanie kolejnych inhibitorów genu fuzyjnego ALK znacznie wydłuża przeżycie chorych na raka płuca z tą zmianą genetyczną. Mediana przeżycia tak leczonych chorych wynosi 89 miesięcy czyli siedem lat.

Pełna lista leków dostępna jest tutaj.

 

Autor: J. Morga (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, nowotwór, leki, ministerstwo zdrowia, refundacja, Dariusz Kowalski
Alfabet pięknej skóry – witamina K

Witaminy A, C i E rozpoczynają witaminowy alfabet pięknej skóry. Jednak na tym się nie kończy, należy dodać do tego również witaminę K. "Kiedy myślimy o...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV