Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowa lista leków refundowanych pomoże m.in. chorym na raka płuca, jelita grubego oraz dzieciom z hemofilią

Od 1 stycznia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Jak poinformował wiceminister zdrowia Marcin Czech nowe leki będą mieli również chorzy z niewydolnością trzustki.

Dotyczy to chorych, którzy mają stany niewydolności trzustki spowodowane przewlekłym zapaleniem i resekcją żołądka lub zmianami w drogach żółciowych. Istotna zmiana dotyczy również chorych na raka jelita grubego leczonych w ramach programów lekowych.

Refundowany lek trafi także do pacjentów z atypowym zespołem hemolityczno-mocznicowym oraz z nocną napadową hemoglobinurią. Dotychczas ci chorzy zagrożeni niewydolnością nerek, mogli liczyć jedynie na publiczną zbiórkę pieniędzy i wsparcie różnego rodzaju fundacji, gdyż lek jest bardzo drogi.

Wiceminister zdrowia Marcin Czech podkreślił, że jest to jedyny lek dla tych chorych. Dzięki temu, że preparat będzie dostępny, pacjenci ci będą mogli uniknąć dializ czy przeszczepu nerek. Lek jest stosowany u dzieci i grupie młodych dorosłych, najczęściej młodych kobiet po urodzeniu dziecka.

 

Redakcja: BSChromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lista, tabletki, lek
Jak sobie radzić z fobiami, lękami i strachami? Rozmawiamy o tym dzisiaj w „Bliższych spotkaniach”

Jak sobie radzić z fobiami, lękami i strachami? O tym rozmawiamy w „Bliższych spotkaniach” z ekspertami. Pierwszym gościem Izy Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego była Dorota Mroczkowska...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV