Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowatorska operacja odtworzenia żuchwy zaatakowanej przez „raka”

Nowatorska operacja odbyła się pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej-Małyszko. Fot. Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Kolejna nowatorska operacja w Szpitalu Miejskim w Olsztynie. 21-letniego pacjenta z Podlasia, który zachorował na guza miejscowo-złośliwego w żuchwie operowali olsztyńscy chirurdzy pod kierunkiem doktor Anny Bromirskiej-Małyszko.

Jak wyjaśniła doktor Anna Bromirska-Małyszko, operacja polegała na usunięciu połowy kości żuchwy i rekonstrukcji ubytku przeszczepem kości z biodra, z jednoczesnym wszczepieniem protezy stawu skroniowo-żuchwowego. Pobrany fragment kości biodrowej został zaprojektowany komputerowo, a proteza stawu powstała w technice 3D. Wykorzystane materiały mają atesty medyczne.

Operacja polega na usunięciu połowy kości żuchwy, a następnie rekonstrukcji ubytku przeszczepem kości z biodra na mikrozespoleniach naczyniowych z jednoczesnym wszczepieniem indywidualnej protezy stawu skroniowo-żuchwowego. Pobrany fragment kości biodrowej został wcześniej zaprojektowany komputerowo na podstawie trójwymiarowego modelu cyfrowego, dzięki czemu chirurdzy precyzyjnie odtworzyli ubytek jak najbardziej zbliżony kształtem do anatomicznej struktury twarzy. W tym samym czasie wszczepili również pacjentowi indywidualną protezę stawu skroniowo-żuchwowego.

Przygotowania do operacji trwały miesiąc i polegały na komputerowej analizie danego przypadku i zaplanowaniu leczenia.

Doszliśmy do wniosku, że najlepszą metodą anatomiczną i fizjologiczną jest przeszczep kości biodrowej. Aby dać szanse na dobre wygojenie się, to kość jest przeniesiona na mikrozespoleniach czyli małych naczyniach połączonych ze sobą. Do rekonstrukcji żuchwy zazwyczaj wykorzystuje się kość strzałkową czyli kość boczną z podudzia, ale ponieważ jest ona dość wąska, to dzięki niej można jedynie odtworzyć dolny zarys twarzy. Nie można natomiast odtworzyć wysokości wyrostka, ale my chcieliśmy zrehabilitować narząd żucia, a w przyszłości odtworzyć na kości zęby w formie implantów.

Anna Bromirskaj-Małyszko we współpracy z polską firmą wykonała w technice 3D protezę stawu skroniowo-żuchwowego 21-letniego mężczyzny.

Wykonaliśmy protezę stawu z płytką, która unieruchamia przeszczep i jest przytwierdzona do kości żuchwy. Panewka stawu i główka stawu wykonane są z materiałów, które mają atesty medyczne.

To pierwszy tego typu zabieg w Polsce. Jego wyjątkowość polega na tym, że podczas jednej operacji zastosowane zostały wszystkie pionierskie techniki w obrębie chirurgii twarzoczaszki, wykonywane przez doktor Bromirską-Małyszko.

 

(pap/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nowotwór, rak, szpital miejski, staw, żuchwa, 3D, zabieg, opracja
Z dwóch elbląskich szpitali powstał szpital miejski

Szpital Miejski imienia świętego Jana Pawła II - tak teraz nazywa się nowa placówka, która powstała z dwóch elbląskich szpitali miejskich. Zakończono trudny proces łączenia placówek....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV