Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowatorska operacja w Olsztynie. Pacjent czuje się lepiej

21-letni pacjent, który przeszedł operację rekonstrukcji żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego czuje się dobrze. W drugiej dobie po operacji nie ma zagrożenia życia – oceniła dr Anna Bromirska-Małyszko ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie, kierująca zespołem operującym mężczyznę.

10-osobowy zespołów specjalistów ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie w poniedziałek przeprowadził nowatorską operację u mężczyzny chorującego na guza miejscowo-złośliwego żuchwy. Operacja polegała na usunięciu połowy kości żuchwy, a następnie rekonstrukcji ubytku przeszczepem kości z biodra na mikrozespoleniach naczyniowych z jednoczesnym wszczepieniem indywidualnej protezy stawu skroniowo–żuchwowego. Pobrany fragment kości biodrowej został wcześniej zaprojektowany komputerowo na podstawie trójwymiarowego modelu cyfrowego, dzięki czemu chirurdzy precyzyjnie odtworzyli ubytek jak najbardziej zbliżony kształtem do anatomicznej struktury twarzy. W tym samym czasie wszczepili również pacjentowi indywidualną protezę stawu skroniowo–żuchwowego.

Dr Anna Bromirska-Małyszko powiedziała, że choroba nowotworowa zniszczyła duży fragment żuchwy mężczyzny, sięgając aż do główki stawowej w stawie skroniowo-żuchwowym. „Chora kość była rozdęta, dziurawa, z powikłaniami stanu zapalnego. Nowotwór miejscowo-złośliwy, który zdiagnozowano u pacjenta, nie daje przerzutów i nie ma zagrożenia życia, ale gdyby mężczyzna nie podjął leczenia, doszłoby do patologicznego złamania kości”- wyjaśniła chirurg.

Operację poprzedziło planowanie i wizualizacja na modelu 3D układu kostnego. Obraz z tomografu komputerowego kości został przeniesiony na język informatyczny, na podstawie którego specjaliści uzyskali model rekonstrukcji kości żuchwy.

Jak wyjaśniła dr Bromirska-Małyszko, rekonstrukcję kości żuchwy wykonuje się zwykle z kości strzałkowej na zespoleniach, ale wówczas staw skroniowo-żuchwowy nie ma podparcia. Pacjent po takiej operacji nie może tą stroną żuchwy gryźć, górne i dolne zęby nie stykają się i to powoduje asymetrię twarzy. Olsztyńscy chirurdzy, oprócz zrekonstruowania ubytku przeszczepem kości z biodra, wszczepili protezę stawu skroniowo-żuchwowego z atestowanych materiałów. Proteza była +szyta na miarę+, indywidualnie zaprojektowana dla 21-letniego mężczyzny.

Chodzi o to, by u pacjenta zachować prawidłowy zarys twarzy oraz by żuchwa wraz ze stawem mogła pełnić swoje funkcje, np. żucia. Dlatego po pewnym czasie zrekonstruowane zostaną w formie implantów zęby. Pacjent po operacji przyznał, że czuje się dobrze i ma nadzieję, że odzyska zdrowie i wygląd.

(pap/ls)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w operacja, szpital miejski, żuchwa
Nowatorska operacja odtworzenia żuchwy zaatakowanej przez „raka”

Kolejna nowatorska operacja w Szpitalu Miejskim w Olsztynie. 21-letniego pacjenta z Podlasia, który zachorował na guza miejscowo-złośliwego w żuchwie operowali olsztyńscy chirurdzy pod kierunkiem doktor Anny...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV