Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe autobusy i odnowione ulice. W Iławie poprawi się komunikacja

Fot. ilawa.pl

 Iława modernizuje komunikację. Na ulice wyjadą nowe autobusy, pojawią się wiaty i rozpoczną remonty ulic.

Miasto zamówiło dziewięć nowych autobusów. Siedem z nich to nowe, niskoemisyjne, niskopodłogowe i klimatyzowane Urbino 10,5. Kolejne dwa to pojazdy hybrydowe – Urbino 12. Producentem autobusów jest firma Solaris Bus&Coach. Nowe autobusy mają dotrzeć do Iławy do 30 czerwca 2020 roku.

To tylko część inwestycji związanej z komunikacją. Miasto planuje bowiem przebudowę terenu przy dworcu głównym tak, by łatwiejsze było połączenie transportu miejskiego z przejazdami samochodów osobowych, taksówek i rowerzystów.

Projekt zagospodarowania okolicy dworca przygotowała firma z Poznania. Zgodnie z planem przystanki autobusowe będą przeniesione w nowe miejsce, tak aby wszystkie linie kursowały w obrębie jednego węzła. Przebudowane będą też istniejące jezdnie i chodniki, powstaną nowe parkingi: Kiss&Ride bezpośrednio przy placu dworcowym z 4 miejscami postojowymi pozwalającymi na zatrzymanie się pojazdu na maksymalnie minutę, Park&Ride krótkoterminowy na 30 stanowisk i długoterminowy na 100 stanowisk w pasie zieleni przy ul. Wojska Polskiego.

Nowością będą także wiaty wielofunkcyjne Bike&Ride czyli miejsca pozwalające w wygodny sposób przesiąść się z roweru na autobus lub pociąg. Teren zielony przy dworcu zmieni się w park dworcowy, spełniający funkcję rekreacyjną. Znajdzie się w nim m.in. zabytkowa lokomotywa i pomnik, które będą przeniesione z poprzedniej lokalizacji. W miejscu spotkań dla mieszkańców i podróżnych stanie fontanna z żaglem – zegarem słonecznym i ławki do odpoczynku. Wizualizacja terenu dostępna jest na stronie internetowej iławskiego urzędu miasta.

Cała inwestycja – zakup autobusów i zagospodarowanie terenu przy dworcu – wyniesie ponad 26 milionów złotych. Prawie 19 milionów to dotacja unijna.

Wkrótce ma ruszyć także remont trzech iławskich ulic – Wiśniowej, drogi dojazdowej przy ul. Wyszyńskiego 23A i 25A oraz ulicy Górnej. Wszystkie będą utwardzone, powstanie przy nich kanalizacja deszczowa, a dwie ostatnie zostaną także dodatkowo oświetlone. Budowa ulicy Wiśniowej ma potrwać do 30 września br., drogi dojazdowej przy ul. Wyszyńskiego – do 31 lipca 2020 roku, a ul. Górnej – do 30 września 2020 roku. Za inwestycje odpowiedzialni będą wykonawcy z Nowego Miasta Lubawskiego oraz z Iławy.

Redakcja: K. Ośko za ilawa.pl

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Iława, autobus
Problemy z olsztyńskimi tramwajami, miasto ratuje się komunikacją zastępczą. Nowe pojazdy pojawią się dopiero w 2020 roku

Aż sześć olsztyńskich tramwajów jest uziemionych. Nie wyjeżdżają na tory, bo są serwisowane w zajezdni. Jak informuje Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie tramwaje wymagają...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV