Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe inwestycje w stacji badawczej w Popielnie haczykiem na turystów

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk chce przyciągnąć turystów i lepiej zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w Popielnie w Puszczy Piskiej.

Projekt modernizacji Stacji Badawczej Instytutu otrzymał dotację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zakłada budowę ścieżek pieszych i rowerowych, wiat i wieży widokowej oraz nowego ogrodzenia rezerwatu dzikich zwierząt. Całkowity koszt inwestycji to prawie 1 mln 700 tysięcy złotych, z czego 85% pokryje unijna dotacja. Stacja w Popielnie dysponuje lasem o powierzchni 1600 ha, w którym żyją m.in. koniki polskie i jeleniowate.

Jest jedynym miejscem w Europie, gdzie koniki polskie żyją na wolności w lesie. Przez lata wsławiła się programami hodowli tego gatunku oraz rekonstytucji bobra. Prowadzi hodowlę zachowawczą lokalnych ras bydła objętych programem ochrony. Podejmowane były tam także próby krzyżowania żubra, bizona i krowy. W Popielnie znajduje się owczarnia i świniarnia, a w nieodległym Wielkim Lesie (podlegającym stacji w Popielnie) wybudowano oborę na 250 sztuk bydła polskiej rasy nizinnej czarno-białej.

Stacja Badawcza posiada też stado bydła polskiej rasy czerwonej. Zatrudnia 25 osób, w tym naukowców,  oprócz działalności naukowej planuje popularyzację nauki m.in. zielone szkoły.

Autorka: K.Kantor

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PAN, popielno
Organizują imprezy dla tysięcy osób. Instytut PAN z Olsztyna z prestiżową nagrodą „Popularyzator Nauki 2017”

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badan Żywności PAN w Olsztynie zwyciężył w  konkursie Popularyzator Nauki. O kilkunastu lat w ten sposób doceniani i  nagradzani są naukowcy, ludzie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV