Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe Miasto Lubawskie będzie miało obwodnicę. Dzisiaj podpisano umowę

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie podpisano umowę na budowę obwodnicy NML, fot. GDDKiA

Nowe Miasto Lubawskie będzie miało obwodnicę. W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie podpisano umowę na budowę 18-kilometrowego odcinka w ciągu trasy krajowej numer 15.

Ponad 318 mln zł brutto będzie kosztował projekt i budowa obwodnicy.Wykonawcą jest konsorcjum firm Porr S.A. z Warszawy (lider) i Porr Bau GmbH z Wiednia, które zrealizuje inwestycję w systemie „projektuj i buduj” w ciągu 34 miesięcy. Umowę podpisali przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra inwestycji i rozwoju Witolda Słowika.

Minister Adamczyk podkreślił, że  uznanie rządu znajdują nie tylko najważniejsze inwestycje, jak budowa Via Baltica czy drogi S7, ale także takie przedsięwzięcia jak obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego, oczekiwana od wielu lat przez mieszkańców.

Wiceminister Słowik ocenił, że na budowie tej obwodnicy skorzystają również mieszkańcy Olsztyna i regionu, bo ułatwi to dojazd w kierunku Torunia i włączenie się tam w sieć dróg szybkiego ruchu.

Czekamy na wniosek o dofinansowanie ze strony GDDKiA. Projekt został wpisany do Wykazu Projektów Zidentyfikowanych unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki temu środki na tę inwestycję do wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych są już zarezerwowane

– zapewnił.

Według olsztyńskiej GDDKiA budowa obwodnicy spowoduje skrócenie czasu przejazdu i podniesie bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 15 poprzez zlikwidowanie bezpośrednich wjazdów z pól i posesji oraz zmniejszenie liczby skrzyżowań. Inwestycja pozwoli wyprowadzić z Nowego Miasta Lubawskiego ruch tranzytowy, który powoduje korki i utrudnia życie mieszkańcom.

Nowa obwodnica będzie miała cztery ronda (Brzozie Lubawskie, Kacze Bagno, Nowe Miasto Lubawskie i Bratian), osiem wiaduktów, trzy przejścia dla zwierząt oraz most nad rzeką Wel.

Wizualizacja obwodnicy o przekroju 2+1

Autor: M.Lewiński/PAP
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w obwodnica
Uwaga na utrudnienia przy budowie drugiego odcinka obwodnicy Olsztyna

Dziś (27 listopada) drogowcy mają naprawiać skarpę naprzeciwko toru motocrossowego. Oznacza to, że droga od Olsztyna do Wójtowa może być chwilowo zablokowana. Podobnie będzie we wtorek,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV