Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe Muzeum Bitwy pod Grunwaldem na miarę XXI wieku. W Stębarku podpisano umowę

To już pewne. W Stębarku powstanie nowoczesne Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Od podstaw wybudowany ma być nowy budynek muzealny, w którym znajdą się wystawy dostosowane do potrzeb XXI wieku i współczesnego muzealnictwa.

Dodatkowo obiekt pomieści administrację, pracownie naukowe i magazyn muzealiów. Całość zajmie cztery tysiące metrów kwadratowych. Będzie to zamknięcie inwestycji prowadzonej na Polach Grunwaldzkich, której pierwszy etap oddano do użytku w 2010 roku. Wykonawca zakłada, ze muzeum uda się wybudować w 18 miesięcy.

Dyrektor placówki, Szymon Drej chce, by uroczyste otwarcie nastąpiło podczas inscenizacji bitwy pod Grunwaldem w 2020 roku:

Muzeum będzie ulokowane przy parkingach. Nie może oczywiście zakłócać krajobrazu, który jest zabytkowy. Budynek będzie wpuszczony w ziemię. Jest to bardzo interesujące rozwiązanie architektoniczne. Myślę, że będzie się tam wszystkim podobało.

00:00 / 00:00

Pierwszy etap prac na Polach Grunwaldzkich był możliwy dzięki dotacji pozyskanej z UE. Wówczas za prawie 25 mln złotych przeprowadzono remont wzgórza pomnikowego i kaplicy pobitewnej, powstały nowe drogi i parkingi, a także amfiteatr oraz pole namiotowe z niezbędnym zapleczem.

Tym razem samorząd województwa większość kwoty potrzebnej na budowę nowego muzeum pozyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o ponad 15 milionów złotych, a całość budowy ma pochłonąć 5 milionów więcej. Brakujące środki dołoży samorząd województwa.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w umowa, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, podpisanie, video
23-latek w rękach policji. To on miał zabić mężczyznę w olsztyńskim parku

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie rozwiązali sprawę zabójstwa 89-letniego mężczyzny. Kryminalni zatrzymali 23-latka podejrzanego o to przestępstwo. Specjalistyczne badania potwierdziły, że broń, która...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV