Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe programy i większe wsparcie pieniężne. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej podsumowała mijający rok

W tym roku wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekroczyły 22 miliardy złotych. To o ponad 2,5 miliarda złotych więcej niż w roku ubiegłym – podsumowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Marlena Maląg wyjaśniła, że w tym roku do istniejących już wieloletnich programów „Za Życiem” i „Dostępność Plus” doszły kolejne, finansowane z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Rozszerzono ofertę usług opiekuńczych. Opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą korzystać z „opieki wytchnieniowej”. Rozpoczął się też program „centra opiekuńczo-mieszkalne”, pozwalający gminom lub powiatom organizować specjalne placówki pobytu dziennego lub całodobowego osób dorosłych ze znacznym lub umiarkowanych stopniem niepełnosprawności.

Dzięki programowi „asystent osoby niepełnosprawnej” osoby niepełnosprawne mogą korzystać z pomocy w dojazdach na rehabilitację, do kina albo teatru. Mogą też liczyć na wsparcie przy robieniu zakupów.

Minister Maląg zwróciła też uwagę na świadczenia dla osób niepełnosprawnych. W tym roku w październiku uruchomiono tzw. pięćsetkę dla osób niesamodzielnych. Otrzymało ją dotąd ponad 250 tysięcy osób. Z szacunków wynika, że programem może być objętych 850 tysięcy potrzebujących. Na wsparcie przeznaczonych będzie około 4,5 miliarda złotych rocznie.

W tym roku wprowadzono również „Emeryturę+”. To świadczenie, w wysokości 1100 złotych brutto, otrzymały też osoby pobierające rentę socjalną. Poza tym, tak jak w roku poprzednim, rosły świadczenia już istniejące. Zasiłek pielęgnacyjny zwiększył się do 215 złotych, świadczenie pielęgnacyjne – do 1583 złotych.

Jak podkreśliła Marlena Maląg, poprawiono też dostępność i zakres usług opieki i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zwiększono środki na środowiskowe domy samopomocy, zakłady aktywności zawodowej czy warsztaty terapii zajęciowej.

 

Redakcja: K. Ośko za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w niepełnosprawni
Będą nowe mieszkania komunalne w Giżycku. Skorzystają osoby niepełnosprawne

Samorząd Giżycka podpisał umowę na zbudowanie bloku, w którym znajdzie się dwanaście mieszkań komunalnych oraz tzw. mieszkanie treningowe. Będą się w nim uczyć, pod okiem trenerów,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV