Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe wątki w głośnych sprawach: śmierci 3-letniej Leny, Wilczego Szańca i byłej wojewódzkiej konserwator zabytków

W audycji Wojciech Chromy i Leszek Tekielski wracają do trzech spraw, w których pojawiły się nowe wątki i okoliczności.

  • Sprawa śmierci 3-letniej Lenki

Po trwającym ponad dwa lata śledztwie w sprawie śmierci 3-letniej Lenki z Praslit, która zmarła w szpitalu dziecięcym w Olsztynie, olsztyńska prokuratura sformułowana akt oskarżenia. Zarzuciła w nim lekarce, opiekującej się Lenką na szpitalnym oddziale, nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka. Obrońca lekarki złożył wniosek o warunkowe umorzenie sprawy, ale sąd go odrzucił i termin pierwszej rozprawy wyznaczył na 20 kwietnia.

Posłuchaj audycji Śliska Sprawa

00:00 / 00:00

Pogrzeb 3-letniej Lenki, która zmarła w szpitalu dziecięcym w Olsztynie. Fot. W. Chromy

  • Walka o odzyskanie Wilczego Szańca w Gierłoży

Lasy Państwowe wciąż walczą o odzyskanie Wilczego Szańca. Teren po dawnej kwaterze głównej Adolfa Hitlera w Gierłoży od lat dzierżawi prywatna spółka „Wilcze gniazdo”. W 2013 roku, gdy podpisywano z prywatną spółką umowę dzierżawy na kolejne długie lata, przyszłością Wilczego Szańca zainteresowały się media, które opisywały – jak do tamtej pory gospodarowano kompleksem bunkrów w Gierłoży. Nie były to pochlebne oceny. Dlatego umowa dzierżawy, która została przedłużona spółce na kolejne lata, została obwarowana pewnymi warunkami.

W 2015 roku leśnicy uznali, że spółka Wilcze Gniazdo nie realizuje zapisów tej umowy. Przede wszystkim nie płaci czynszu i nie inwestuje w polepszenie atrakcyjności byłej kwatery Hitlera dla zwiedzających. Zaległości z zapłatą za dzierżawę terenu, miały według nadleśnictwa Srokowo urosnąć do ponad 2 milionów złotych. W związku z tym nadleśnictwo zwróciło się do prywatnej spółki o wydanie Wilczego Szańca i skierowało do sądu wniosek o rozwiązanie umowy.

Sąd w Olsztynie zdecydował o wydaniu Lasom nieruchomości i sprawa została przekazana komornikowi. Ten wyznaczał już kilka terminów egzekucji komorniczej, ale żadna z nich, do tej pory nie doszła do skutku. Za to spółka wytoczyła nadleśnictwu Srokowo kilka procesów, zarzucając leśnikom m.in. nieuzasadnioną podwyżkę czynszu dzierżawy i blokowanie inwestycji.

Sprawa wypowiedzenia umowy spółce Wilcze Gniazdo trafiła zatem do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, a ten orzekł w ubiegłym tygodniu, że leśnicy mieli prawo do tego, by ją zerwać – uzasadniała sędzia Beata Wojtasiak. Z wyroku sądu zadowolony jest nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz, z którym rozmawiał Wojciech Szubzda z Radia Białystok. Nadleśniczy podkreśla jednak, to dopiero wygrana bitwa, a nie cała wojna. A wszelkie plany leśników rozwiewa mecenas Wojciech Wrzecionkowski, który jest pełnomocnikiem spółki Wilcze Gniazdo. Podkreśla, że o oddaniu Wilczego Szańca nedleśnictwu, na razie nie ma mowy.

Posłuchaj audycji Śliska Sprawa

00:00 / 00:00

Była kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu w Gierłoży

  • Śledztwo ws. byłej wojewódzkiej konserwator zabytków

W śledztwie dotyczącym byłej wojewódzkiej konserwator zabytków w Olsztynie Barbary Z. pojawiły się nowe wątki i zarzuty. Usłyszeli je także burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego i pracownik tamtejszego magistratu, którzy mają odpowiadać za poświadczenie nieprawdy. Po analizie dokumentów zabezpieczonych w lutym zeszłego roku, śledczy przedstawili byłej konserwator zabytków kolejnych pięć zarzutów.

Posłuchaj audycji Śliska Sprawa

00:00 / 00:00

(wch/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, sledztwo, burmistrz, Gierłoż, szpital dziecięcy, Nowe Miasto Lubawskie, Lenka, konserwator zabytków, 3-latka, Wilczy Szaniem
Chwalą się monitoringiem. Inne samorządy chcą iść w ich ślady

Jeziorany podsumowały dwa pierwsze miesiące funkcjonowania monitoringu. To niewielkie miasteczko jest jednym z nielicznych samorządów, które zainwestowały w system nowoczesnych kamer. Inne gminy patrzą z zazdrością....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV