Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe zasady rozliczania PIT. Skarbówka przygotuje za nas zeznanie podatkowe

Szykuje się rewolucja w rozliczaniu podatku PIT. Od przyszłego roku to urząd skarbowy przygotuje zeznanie za każdego podatnika. I to bez konieczności składania jakichkolwiek dodatkowych wniosków.

Nowe rozwiązanie od przyszłego roku obejmie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, rozliczające się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Do tej pory też mogły poprosić urząd skarbowy o przygotowanie zeznania – ale wymagało to nieco zachodu. Dostępne były dwie formy – pierwsza to tzw. PIT-WZ, druga to tzw. wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe.

PIT-WZ wymagał złożenia wniosku o przygotowanie zeznania. Natomiast PIT-PFR wymagał uzupełnienia zeznania o ulgi, z których podatnik chciał skorzystać, czy informacje o przekazaniu 1 procenta podatku na organizację pożytku publicznego

– przypomina Beata Drej-Wojciechowska z olsztyńskiego Urzędu Skarbowego.

Od przyszłego roku system zacznie jednak działać zupełnie inaczej – od 15 lutego na Portalu Podatkowym każdy z nas będzie mógł obejrzeć swoje własne, pełne zeznanie podatkowe, przygotowane całkowicie automatycznie.

Zeznanie będzie generowane na podstawie zeznań przysyłanych do urzędów przez płatników, na podstawie danych z ZUS oraz z bazy PESEL, a także na podstawie ubiegłorocznych zeznań – czyli informacji o dostępnych ulgach, z których w ubiegłym roku skorzystaliśmy, czy jeśli wpłaciliśmy 1 procent na organizację pożytku publicznego, to ta właśnie organizacja również zostanie wpisana

– tłumaczy Renata Kostowska z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

To oznacza, że przynajmniej część z nas już nic nie będzie musiała poprawiać. Nie trzeba też będzie składać żadnych wniosków – aby obejrzeć zeznanie, wystarczy zalogować się na Portalu Podatkowym, korzystając z naszych danych osobowych oraz kwoty przychodów za rok 2017. Oczywiście – jeśli uznamy, że coś się nie zgadza, albo jeśli okaże się, że mamy prawo do ulgi, o której system nie wiedział, takie zeznanie będziemy mogli poprawić. Jeśli tego nie zrobimy – z końcem kwietnia z automatu takie zeznanie zostanie uznane za złożone.

Nowy system wymusi na pracodawcach szybsze wysyłanie do urzędów skarbowych PIT 11 – do końca stycznia, a nie do końca lutego. Za to podatnicy, którym przysługuje zwrot podatku, otrzymają go w krótszym terminie – nie w ciągu 3 miesięcy, ale w ciągu półtora miesiąca.

Od roku 2020 takie rozwiązanie ma również objąć osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

PIT
00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PIT, Urząd Skarbowy, podatek, zeznanie podatkowe
Rośnie liczba milionerów. Na Warmii i Mazurach jest ich ponad 600

W 2017 roku na Warmii i Mazurach było ich 608 - tj. o 94 więcej niż rok wcześniej. W Polsce mamy już ponad 25 tys. milionerów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV