Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowoczesna chce uregulowania sprawy związków partnerskich. PiS nie widzi podstaw

Fot. K. Grabowska

Nowoczesna chce sejmowej debaty o legalizacji związków partnerskich i przedstawia projekt ustawy w tej sprawie. W Olsztynie odbyła się konferencja na ten temat.

Problem dotyczy nie tylko o uregulowania prawnego konkubinatów, ale też związków, które tworzą partnerzy jednej płci. Posłowie przekonywali, że takich związków w Polsce jest ponad milion, mówili też o tym, że około 50 tysięcy z nich wychowuje dzieci. Członkini zarządu Nowoczesnej, poseł Monika Rosa podkreślała, że ustawa jest odpowiedzią na potrzeby i kłopoty rodzin, które tworzą nieformalne związki:

Tym projektem tak naprawdę regulujemy kwestię otrzymywania informacji o stanie zdrowia partnera, partnerki; możliwość wspólnego rozliczania się; przysposobienia dziecka partnera albo partnerki. Wychodzi naprzeciw tym podstawowym oczekiwaniom. On jest tylko jednym, małym krokiem w kierunku ustanowienia równości małżeńskiej. Aby niezależnie od tego, czy są to pary jednopłciowe lub różnopłciowe, była możliwość uznania przez państwo, że są równie ważni dla nich.

00:00 / 00:00

Poseł PiS Wojciech Kossakowski nie widzi podstaw do takiego działania:

Wielokrotnie wypowiadaliśmy się, że dla nas normalna rodzina to jest mama, tata, dzieci. Stąd też jako partia bliska rodzinie, staramy się ten program realizować. Nie słyszałem, aby w najbliższej przyszłości nasz klub podejmował temat związków partnerskich.

00:00 / 00:00

Projekt Nowoczesnej ma być złożony w sejmie na przełomie marca i kwietnia. W planach jest by jeszcze w tym roku trafił na mównicę.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, nowoczesna
Kandydatów PiS na prezydentów miast na Warmii i Mazurach poznamy dopiero latem

Prawo i Sprawiedliwość na WiM przygotowuje się do wyborów samorządowych.  Na spotkaniu struktur okręgowych  padły nazwiska kandydatów na burmistrzów i wójtów. Ale jak podkreślał Jerzy Małecki,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV