Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowoczesna pracownia rezonansu pomoże chorym dzieciom

W olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym powstaje nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego. Będzie tam najnowszej generacji sprzęt, który już przewieziono z Niemiec.

Pracownia ma być uruchomiona w grudniu. Zostanie wyposażona w aparaturę umożliwiającą badania rezonansem magnetycznym w znieczuleniu ogólnym, przy pełnym monitoringu funkcji życiowych. Ma to ogromne znaczenie w przypadku badań małych dzieci i pacjentów nieprzytomnych. Do tej pory konieczne było transportowanie dzieci, nierzadko w stanie ciężkim, do innej placówki. Budowa nowoczesnej pracowni umożliwia bezpośredni kontakt dziecka z rodzicem podczas badania.

Do tej pory planowe badania były ograniczone do jednego dnia w tygodniu, co wydłużało diagnozowanie i skuteczne leczenie – mówi dyrektorka Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, Krystyna Piskorz-Ogórek. Utrudniało to także organizację pracy, bo razem z pacjentem do sąsiedniej placówki musiał jechać zespól anestezjologiczny, który znieczulał pacjenta do zabiegu i transportował go z powrotem do szpitala.

Rocznie, w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym leczy się około 25 tysięcy pacjentów, z których 20 procent jest po urazach i wypadkach. Leczeni są tu również pacjenci z wadami wrodzonymi, z chorobami nowotworowymi, z chorobami układu nerwowego, krążenia i innych, którzy wymagają szybkiego dostępu do specjalistycznej diagnostyki radiologicznej. (kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, zdrowie, szpital, choroba
Dzieci i zwięrzęta poszukują księgi mądrości

"Przyjaciele z Gołdapi, czyli jak jeleń, żuraw i nietoperz po Mazurach Garbatych wędrowali" - to tytuł wydanej właśnie książki nie tylko dla dzieci. Bajka jest jednocześnie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV