Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Numer 997 już nie połączy nas z policją

Fot. fotolia.pl

Już za kilka tygodni numer alarmowy połączy nas z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a nie z komisariatem policji. W województwie warmińsko-mazurskim proces zmiany dyspozytora nastąpi na przełomie maja i czerwca. W kraju ostatnie regiony zostaną przełączone z końcem grudnia.

Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, będzie możliwe jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

Przypominamy, że operatorzy numerów alarmowych w CPR odebrali w zeszłym roku prawie 8,5 mln fałszywych zgłoszeń (niemal 45% wszystkich). Odsetek zgłoszeń fałszywych w 2017 r. zmniejszył się o ponad 2%. Jednak w dalszym ciągu jest to ogromna liczba zgłoszeń.

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, numer alarmowy, 997
Ponad 600 skontrolowanych autobusów i 3 nietrzeźwych kierowców. To bilans akcji „Trzeźwy autobus”

Na Warmii i Mazurach intensywne kontrole odbywały się w całym regionie. Każdy zatrzymany do kontroli kierowca musiał dmuchać w alkomat. Sprawdzano też dokumenty pojazdów i kierowców...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV