Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O meteorytach wiedzą niemal wszystko. Do Olsztyna przyjechali badacze ciał pozaziemskich z całej Polski

Meteoryt. Fot. fotolia

W olsztyńskim Planetarium rozpoczyna się 10. seminarium meteorytowe. To spotkanie naukowców z całej Polski.

Stolica Warmii i Mazur nazywana jest kolebką polskiej meteorytyki. Właśnie tu jest kolekcja ciał pozaziemskich i miasto miało ambicję skupienia ich badaczy. Olsztyńska kolekcja meteorytów liczy ponad sto okazów i tworzona jest od lat 90.

Pozostałości ciał niebieskich, które spadają na Ziemię są nieocenionym źródłem wiedzy – podkreśla dr Jadwiga Biała z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

00:00 / 00:00

Naukowcy rozmawiają o najnowszych badaniach dotyczących materii kosmicznej i nowych znaleziskach. Jest to też okazja do spotkań kolekcjonerów meteorytów. Zaplanowano warsztaty o stali damasceńskiej tworzonej z żelaza meteorytowego.

Jak mówi dyrektor olsztyńskiego Planetarium dr Jacek Szubiakowski oprócz naukowej części seminarium, planowany jest też otwarty wykład o górnictwie kosmicznym.

Wykład rozpocznie się o godzinie 17. Godzinę później w olsztyńskim Planetarium zacznie się seans „Niespokojny wszechświat”.  Jak mówi dyrektor placówki dr Jacek Szubiakowski seminarium meteorytowe organizowane jest w Olsztynie co 2 lata.

Seminarium zakończy się w sobotę.

Planetarium w Olsztynie. Fot. Ł. Węglewski

 

Autor: A.Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w planetarium, meteoryt, seminarium, Jacek Szubiakowski
Sekrety nieba w olsztyńskim planetarium. Specjalny pokaz z okazji Międzynarodowego Dnia Planetariów

Po raz 28. w Polsce obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Planetariów. Z tej okazji w olsztyńskiej placówce zaprezentowano specjalny pokaz "Planetarium - Wszechświat światłem malowany" wykorzystujący projekcję...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV