Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O parkach krajobrazowych wiedzą wszystko. Uczniowie z Grabowa Wałdyk pojadą na ogólnopolski finał konkursu przyrodniczego

Fot. mazurskiparkkrajobrazowy.pl

Ogólnopolski finał konkursu „Poznajemy parki krajobrazowe Polski” odbędzie się 4 czerwca w Mazowieckim Zespole Parków Krajobrazowych.

Warmię i Mazury będzie reprezentować drużyna ze szkoły podstawowej w Grabowie Wałdykach, która wygrała wojewódzki etap konkursu. Do rywalizacji stanęło 450 uczniów z ponad 40 szkół z 19 gmin w regionie. Każdy zespół reprezentował inny park krajobrazowy. Nerwy były są duże, ale wiedza też – przyznaje opiekunka drużyny z Elbląga Halina Chodukiewicz.

00:00 / 00:00

Jedna z koordynatorek konkursu Alina Rodziewicz z zespołu parków krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich przekonuje, że oprócz poszerzania wiedzy konkurs jest także okazją do promocji Warmii i Mazur.

00:00 / 00:00

Przygotowanie wymagało od uczniów dużego poświęcenia. Wiedza z biologii i geografii w szkolnych podręcznikach to zbyt mało, by przystąpić do rywalizacji. Potrzebna była szczegółowa wiedza o tym, jakie są rezerwaty w regionie, jakie gatunki roślin i zwierząt w nich żyjących podlegają ochronie, a także, jakie wartości kulturowe obejmuje każdy park.

Okazało się, że przydatna była znajomość miejscowości ważnych kulturowo, a także szlaków turystycznych. Największą wiedzę miała młodzież z Grabowa Wałdyk, która przeszła do ogólnopolskiego finału. Nieco mniej, ale też dużo wiedzieli uczniowie z gimnazjum w Dubeninkach i Rybnie. Ci w wojewódzkich eliminacjach kolejno zajęli drugie i trzecie miejsce. Ogólnopolski finał odbędzie się 4 czerwca pod Warszawą.

Konkurs wiedzy o parkach krajobrazowych Polski

Konkurs wiedzy o parkach krajobrazowych Polski

Konkurs wiedzy o parkach krajobrazowych Polski

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konkurs, Poznajemy Parki Krajobrazowe, Halina Chodukiewicz
Jakie korzyści płyną ze szczepień? GIS organizuje konkurs dla nauczycieli

Zwiększenie świadomości dotyczącej znaczenia szczepień to główny cel przeznaczonego dla nauczycieli konkursu na scenariusz lekcji. O jego organizacji poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Sanitarny. Zapraszamy do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV