Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O północy mija termin rejestracji dla nowych wyborców głosujących korespondencyjnie za granicą

Fot. AdobeStock

Dziś do północy wyborcy za granicą, którzy nie zarejestrowali się przed głosowaniem w I turze, a chcą zagłosować korespondencyjnie, mogą się jeszcze zarejestrować.

Nowi wyborcy, którzy chcą zagłosować osobiście, mają czas na rejestrację do 9 lipca do północy – poinformował MSZ.

Polski resort spraw zagranicznych przypomniał, że osoby zarejestrowane do głosowania w I turze nie muszą rejestrować się ponownie – zgłoszenie pozostaje ważne na drugą turę.

Zgłoszeń można dokonywać przez internet, pod adresem https://ewybory.msz.gov.pl/.

Na stronie internetowej dostępne są też wszystkie informacje i szczegóły dotyczące głosowania za granicą w drugiej turze wyborów. Podczas rejestracji należy podać numer PESEL, a także numer paszportu lub dowodu osobistego. W dalszej kolejności, podczas procesu rejestracji,  należy wybrać informacje o typie głosowania (bezpośrednie lub korespondencyjne), kraju i komisji obwodowej, w której chce się oddać głos.

Wpisując dane należy używać polskich znaków, dokładnie sprawdzić pisownię, a w adresie zamieszkania za granicą podać dane adresowe w formacie stosowanym przy korespondencji pocztowej, nie podając wówczas imienia i nazwiska.

MSZ przypomniał również, aby sprawdzić, czy wybrana komisja znajduje się w okręgu konsularnym, w którym wyborca będzie przebywać w dniu głosowania. W razie pytań i wątpliwości wszelkie informacje należy weryfikować na stronie internetowej wybranej placówki dyplomatyczno-konsularnej.

Druga tura wyborów, w której zmierzą się ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda oraz kandydat KO Rafał Trzaskowski, odbędzie się 12 lipca.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w głosowanie, wybory prezydenckie, zagranica
Piotr Sarnacki: Głosowanie przebiegło nadzwyczaj spokojnie. W dwóch miejscach zakończyło się już o 18.00

Nadzwyczaj spokojne - tak głosowanie w wyborach prezydenckich w okręgu olsztyńskim ocenił Piotr Sarnacki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie. Głosowanie rozpoczęło się zgodnie z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV