Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O Polsce i Polakach w ostatnim stuleciu rozmawiają w Olsztynie historycy z całego kraju

Fot. M. Lewiński

Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na Zamku Kapituły Warmińskiej zorganizował konferencję naukową, podczas której historycy mówią o przemianach politycznych, społecznych, ekonomicznych i kulturowych.

Dr hab. Krystyna Leszczyńska z Lublina opowiadała o kobietach w Sejmie Ustawodawczym. W latach 20. było ich osiem. Krystyna Leszczyńska przekonuje, że ich głos był bardzo istotny.

Przecież Zofia Moczydłowska była kobietą, która zainicjowała ustawę prohibicyjną. Ta nie przeszła tylko jednym głosem. Ponadto kobiety domagały się praw do wykonywania zawodów, do godziwej pracy.

Tymczasem prof. Janusz Małłek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu skupił się na ewangelikach mieszkających na południowych Mazurach. W plebiscycie domagali się przyłączenia tych terenów do Polski.

Plebiscyt został przegrany w 1920 roku. Przyłączono natomiast Działdowo i cały powiat. Chodziło o to, żeby Mazurzy poczuli się dobrze w tej Polsce. Najłatwiej było do nich dotrzeć za pomocą osób, które wywodziły się z rodzin ewangelickich. Stąd z Cieszyna przybyła tu cała grupa ludzi.

Posłuchaj rozmów Marka Lewińskiego

 

Konferencja „Polska i Polacy 1918-2018” odbywa się pod patronatem Radia Olsztyn.

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, konferencja
Strażacy z całego kraju poznawali nowe techniki w walce z ogniem. Szkolenie prowadzili eksperci z USA i Holandii

Kilkudziesięciu strażaków z całej Polski poznaje w Olsztynie nowe techniki, które pomagają w walce z pożarami wewnątrz budynków. Na międzynarodową konferencję przyjechali eksperci pożarnictwa m.in. z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV