Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O reparacjach wojennych, dekomunizacji ulic i groźbie unijnych sankcji. Program My, Wy, Oni wrócił po wakacjach

Od lewej siedzą: Katarzyna Królak, Dariusz Rudnik, Marek Lewiński, Wioletta Śląska-Zyśk, Tomasz Pitura, Jarosław Słoma. Fot. BSC

Gośćmy audycji publicystycznej My, Wy, Oni są przedstawiciele wszystkich partii obecnych w parlamencie. Z zaproszenia Marka Lewińskiego skorzystali:

  • Wioletta Śląska-Zyśk – PSL
  • Katarzyna Królak – Nowoczesna
  • Tomasz Pitura – Kukiz’15
  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość

Reparacje wojenne

Za nami 78. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. W obliczu tych wydarzeń pojawiła się propozycja rządu dotycząca ewentualnego ubiegania się o reparacje wojenne. Dziś rano minister Waszczykowski mówił „powinniśmy usiąść do poważnej rozmowy z Niemcami i wspólnie zastanowić się, jak wybrnąć z faktu, że na relacje polsko-niemieckie, cieniem kładzie się agresja niemiecka z 1939 r. i nierozwiązane kwestie po wojnie”.

Z opinii sporządzonej przez zespół ekspertów niemieckiego parlamentu wynika, że polskie roszczenia reparacyjne za straty podczas II wojny światowej, zarówno państwowe jak i indywidualne, są nieuzasadnione. Autorzy zastrzegają, że nie jest to oficjalne stanowisko Bundestagu.

Katarzyna Królak – Nowoczesna. Fot. BSC

Wioletta Śląska-Zyśk – PSL

To temat wrażliwy i niejednoznaczny. Żadne pieniądze nie wynagrodzą Polakom strat finansowych, moralnych, duchowych, czy fizycznych. Po 70 latach po wojnie w całkowicie odmiennej sytuacji geopolitycznej mamy do czynienia z zupełnie innym państwem niemieckim (…) Jakie są realne szanse na odzyskanie czegokolwiek od Niemiec po 2 latach konsekwentnego pogarszania stosunków polsko – niemieckich. Dyskusja ta jest przedwczesna. Najpierw potrzebne są ekspertyzy prawne i eksperckie.

Katarzyna Królak – Nowoczesna. Fot. BSC

Katarzyna Królak – Nowoczesna

Temat reparacji to jest typowe bicie piany przez PIS i szukanie tematów zastępczych (…) Skoro ten bilion jest do odzyskania to co pan Błaszczak i cała reszta robi. Niech wystąpią z rachunkiem i niech ściągają te pieniądze. Strasznie psujemy, przez tyle lat budowane, relacje polsko-niemieckie (…) Teraz wraca temat roszczeń, złych relacji, nielubienia Niemca, złego Niemca. Komu to jest potrzebne? (…)

Tomasz Pitura – Kukiz’15. Fot. BSC

Tomasz Pitura – Kukiz’15

(…) Jeżeli reparacje nam się należą należy je wziąć. To nie my wywołaliśmy wojnę tylko Niemcy. Niemcy nas ograbili, mordowali. Gdyby nie ta wojna bylibyśmy dumnym wielkim narodem co najmniej 70-milionowym. Wiele milionów Polaków zostało zabitych. Niemcy są bogaci dzięki naszej biedzie. Jesteśmy narodem, który jest podwykonawcą, a cała nasza gospodarna opiera się na słabej złotówce. Niemcy nigdy nam nie pozwolą abyśmy się umacniali, żebyśmy mieli swoja niezależną gospodarkę. Musimy o to walczyć. Jeśli nie były wypłacone reparacje wojenne to musimy się jak najszybciej o to upomnieć (…) Wolałbym uniknąć sytuacji, że będziemy grać reparacjami i za moment się wycofamy (…)

Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska. Fot. BSC

Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska

Antyniemiecka retoryka PiS-u służy wyłącznie do budowania poparcia wśród osób o antyniemieckim widzeniu świata. W sondażach mogą zyskać poparcie. Są to głosy polityków PIS-u, a nie rządu. Do tej pory rząd nie zajął oficjalnego stanowiska popierającego polskie roszczenia po 72 latach od zakończenia wojny. Politycy rozpisali grę na hasła, które dla wielu polaków brzmią fajnie. Pro reżimowa prasa oszacowała, że Polsce należałoby się 6 bilionów złotych, czyli każdemu należałoby przydzielić po parę milionów złotych. Brzmi to ładnie i nośnie społecznie, tylko kompromituje to Polskę w skali międzynarodowej (…) 72 lata po zakończeniu wojny można by ten rachunek wystawić również Rosji. W 1939 roku dwóch agresorów napadło na Polskę. Jakoś PiS o roszczeniach wobec Rosji nie mówi. Równie dobrze można wystawić rachunek Szwedom za zagrabione dobra kultury w 1655 roku i Turcji i paru innym krajom. To sprowadza sprawę do absurdu (…)

Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość. Fot. BSC

Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość

Polakom należą się reparacje. Nigdy z nich nie zrezygnowali. Umizgi do Niemiec i rzekome dobre stosunki zależne wyłącznie od tego, czy się upomnimy o wynagrodzenie krzywd i strat materialnych pozostawiam państwu do oceny. W polityce nie ma sytuacji, że ktoś rezygnuje z tego co mu się należy (…) Jest powiedzenie „Kochajmy się jak bracia, liczmy się jak (…) Żydzi”, a oni odszkodowania od Niemiec dostali, chociaż na Izrael nie spadła ani jedna bomba.

Posłuchaj całej audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

Od lewej siedzą: Katarzyna Królak, Dariusz Rudnik, Marek Lewiński, Wioletta Śląska-Zyśk, Tomasz Pitura, Jarosław Słoma. Fot. BSC

Autor/Redakcja: BSChromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w politycy
Podpisanie Traktatów Rzymskich to sukces Polski i całej Unii Europejskiej. Posłuchaj audycji publicystycznej My, Wy, Oni

O unijnym szczycie w Rzymie, dobrych wynikach ekonomicznych Polski oraz dekomunizacji przestrzeni publicznej rozmawiali goście audycji publicystycznej My, Wy, Oni. W studiu Polskiego Radia Olsztyn spotkali...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV