Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O współpracy służb, gotowości szpitali i pieniądzach na wsparcie medyków. Pierwsza zdalna sesja sejmiku województwa

fot. Przemysław Getka

Większość mieszkańców Warmii i Mazur chorych na COVID-19 przechodzi chorobę łagodnie. Informacje o aktualnej sytuacji poznali radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas sesji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego wystąpiły osoby koordynujące walkę z COVID-19 w województwie warmińsko-mazurskim.

Wojewoda Artur Chojecki mówił o dobrej sytuacji regionu, dziękował też samorządowi województwa za współpracę.

W wielu miejscach ta współpraca układa się wzorcowo przy wymianie informacji, ale też przy podejmowaniu decyzji, przede wszystkim związanych ze służbą zdrowia podległą zarządowi województwa

Informacje o przebiegu epidemii na Warmii i Mazurach przekazywał radnym Janusz Dzisko wojewódzki inspektor sanitarny. Jak podkreślał, nie tylko mamy niewiele zakażeń. Ważna jest też mała liczba zgonów. Z powodu COVID-19 w regionie zmarła 1 osoba. Względnie łagodny jest przebieg choroby u mieszkańców województwa.

Duża część osób, które zostały zakażone, przechodzi to bezobjawowo lub skąpo objawowo, co nie wymaga hospitalizacji. Natomiast jak popatrzymy na ciężkie przebiegi, to fakt, że w szczycie zajętych było najwyżej 5 łóżek respiratorowych jednocześnie świadczy o tym, że te przebiegi nie były aż takie dramatyczne

– mówi Janusz Dzisko.

Z danych sanepidu wynika również, że w województwie ani razu nie doszło do zakażenia pacjenta przez personel medyczny lub lekarza czy pielęgniarki przez pacjenta.

W trakcie sesji sejmiku zapowiedziano również zmiany w funkcjonowaniu szpitali w regionie. 5 placówek z województwa warmińsko-mazurskiego jest w stanie podwyższonej gotowości, jeden szpital – w Ostródzie – zajmuje się wyłącznie pacjentami zakażonymi lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. To się jednak zmieni. Liczba szpitali pozostających w stanie podwyższonej gotowości ma zostać ograniczona do dwóch.

Będziemy mieli gotowość w Ostródzie w oddziale zakaźnym oraz w części, która będzie oddziałem obserwacyjnym oraz w szpitalu miejskim w Elblągu w oddziale chorób zakaźnych. Gotowość będzie też zachowana w usługach zewnętrznych: transportowych, stomatologicznych, czy związanych z punktami pobrań wymazów

– mówi Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podczas sesji była też mowa o wspieraniu szpitali. Wojewoda warmińsko-mazurskiego informował o przekazywanych placówkom służby zdrowia dodatkowym pieniądzom oraz środkom ochrony osobistej.

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin mówił natomiast o funduszach unijnych, którymi wspierane są szpitale z regionu.

W sumie na służbę zdrowia delegujemy 85 milionów złotych. W pierwszej kolejności bardzo szybko rozdysponowana była rezerwa kryzysowa województwa

– przypomina marszałek. Jak wynika z informacji przekazanych przez marszałka Brzezina, z przeznaczonych dla szpitali pieniędzy unijnych na razie rozdzielono mniej niż połowę. Reszta ma być rozdzielana w najbliższych miesiącach.

Majowa sesja sejmiku województwa – z powodu epidemii – po raz pierwszy w jego historii odbyła się ze zdalnym udziałem radnych.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejmik, sejmik województwa
Rezerwa budżetowa trafi do szpitali. Radni województwa podjęli decyzję jednogłośnie

Wojewódzcy radni jednomyślni w sprawie walki z epidemią. Dziś odbyła się sesja sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął m.in. zmiany w budżecie, które pozwolą zarządowi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV