Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O wyborach prezydenckich i wsparciu finansowym na walkę z koronawirusem w audycji My Wy Oni

Fot. P.Getka

O porozumieniu w obozie Zjednoczonej Prawicy, które poskutkowało tym, że wczoraj nie poszliśmy do wyborów prezydenckich. O samych wyborach i o tym, czy mamy pewność, że wystartują w nich ci sami kandydaci? A także o wsparciu finansowym na walkę z koronawirusem w województwie warmińsko-mazurskim.

Z zaproszenia Marka Lewińskiego skorzystali:

  • Andrzej Wyrębek – Konfederacja
  • Zbigniew Ziejewski – PSL
  • Monika Falej – Lewica
  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
  • Radosław Nojman Prawo i Sprawiedliwość.

 

TEMAT 1

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła formułę, iż z uwagi na to, że nie przeprowadzono głosowania, występuje podobna sytuacja, co przy braku kandydatów lub przy jednym kandydacie, kiedy się nie przeprowadza wyborów – poinformował w niedzielę wieczorem przewodniczący Sylwester Marciniak. Dlatego – jak dodał – sprawozdanie PKW nie trafi do Sądu Najwyższego. Wskazał, że PKW „zakończyła dzisiaj proces wyborczy” i rozpisać należy nowe wybory. Marszałek Sejmu dostanie 14 dni na ogłoszenie ich terminu.

TEMAT 2

Jednego jesteśmy pewni – wybory prezydenckie się nie odbyły i odbędą się w innym terminie. Kiedy byłby dobry czas, żeby pójść do wyborów, a także o to, czy w ocenie gości wystartują ci sami kandydaci?

TEMAT 3

Teraz temat regionalny. Mamy tarczę antykryzysową, z której mogą korzystać przedsiębiorcy, mamy większe finansowanie ze strony NFZ dla szpitali z województwa warmińsko-mazurskiego (zarówno ze strony Unii Europejskiej i samorządu jak i rządu) mamy też prywatne i społeczne inicjatywy. Tak swoją drogą, może się okazać, że nierozdzielenie całej alokacji unijnych środków, za co – jako region – byliśmy mocno krytykowani – może przynieść pozytywne skutki dające możliwość przekierowania pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ramach dwóch konkursów Zarząd Województwa planuje przeznaczyć 9,7 mln zł m. in. na doposażenie podmiotów służby zdrowia w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną oraz środki ochrony, a także na budowę, rozbudowę, modernizację podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które realizują stacjonarne i całodobowe świadczenie zdrowotne oraz ośrodków specjalistycznych. Do tego 6 milionów złotych zabezpieczonych przez rząd. Na jakie wsparcie powinniśmy jeszcze liczyć? Przedsiębiorcy, samorządy, cały region?

Posłuchaj audycji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Chmielewska za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory prezydenckie, koronawirus
Warmińsko-Mazurskie: nie ma nowych zakażeń COVID-19. Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy bilans

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 120 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Nie ma wśród nich mieszkańców naszego regionu. Zakażenia dotyczą osób z województw: śląskiego (71), mazowieckiego (17), łódzkiego (10),...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV