Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Ełku i Elblągu. „Nigdy się nie poddali, walczyli o niepodległość Ojczyzny”

Fot. A. Pastuszka

Ełczanie i elblążanie uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Ełku uroczystości odbyły się pod kamienicą na ul. Wojska Polskiego Miejsce jest nieprzypadkowe – mówi dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku Rafał Żytyniec. W tym budynku po wojnie mieścił się Urząd Bezpieczeństwa, który ma na koncie wiele zbrodni wobec armii podziemnej.

O związkach Żołnierzy Wyklętych z Ełkiem nic nie wiadomo. Na pewno uciekali na Ziemie Odzyskane, ale czy byli w Ełku, trudno ustalić. Trzeba by było zbadać dokładnie archiwa białostockiego IPN.

Pod tablicą upamiętniającą ofiary powojennego terroru władze miasta, służby mundurowe i harcerze złożyli kwiaty. Uroczystości zakończyło nabożeństwo w intencji Żołnierzy Wyklętych w ełckiej katedrze.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

W Elblągu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające żołnierzy powojennego podziemia.

Uczestniczył w nich wicewojewoda warmińsko-mazurski, Sławomir Sadowski.

00:00 / 00:00

W sobotę w Elblągu odbędzie się 4. Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyruszy o godzinie 15:00 spod pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i przejdzie ulicami miasta (Traugutta, Górnośląska, Agrykola) do Ronda Żołnierzy Wyklętych.

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

 

Autor: M. Zbrożek/A. Pastuszka
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze wyklęci, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W Elblągu i Mrągowie trwają przygotowania do biegu „Tropem Wilczym”

Po raz trzeci elbląscy i mrągowscy miłośnicy biegania uczczą Międzynarodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W niedzielę w zabytkowym Parku Leśnym „Bażantarnia” w Elblągu odbędą się dwa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV