Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Ostródzie i Elblągu

Katyński Marsz Pamięci w Ostródzie, fot. M. Świniarski

Dziś obchodzimy dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach na Cmentarzu Agrykola pod Krzyżem Katyńskim w Elblągu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, duchowni, służby mundurowe i kombatanci.

Pod pomnikiem odczytano Apel Poległych, a kompania Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Przewodniczący Rady Miasta, Marek Pruszak cytując niewygłoszone w Smoleńsku przemówienie Lecha Kaczyńskiego przypomniał, że kłamstwo katyńskie „na długie dziesięciolecia zatruło relacje polsko-rosyjskie”.

00:00 / 00:00

Mówił o potrzebie wybaczenia i zaapelował o pojednanie między narodami.

Dzień pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest dziś także w Ostródzie, gdzie uroczystości rozpoczęły się o 12:30 spotkaniem w Gimnazjum numer 1 i Apelem Pamięci w Hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Potem od ulicy Czarnieckiego w kierunku Kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przeszedł Katyński Marsz Pamięci.

Katyński Marsz Pamięci w Ostródzie, fot. M. Świniarski

Katyński Marsz Pamięci w Ostródzie, fot. M. Świniarski

Katyński Marsz Pamięci w Ostródzie, fot. M. Świniarski

Katyński Marsz Pamięci w Ostródzie, fot. M. Świniarski

W Olsztynie uroczystości rocznicy katyńskiej odbędą się w niedzielę 17 kwietnia.

Teresa Marchel z olsztyńskiego stowarzyszenia Rodzina Katyńska, twierdzi, że jeszcze nie ujawniono całej prawdy o tym co wydarzyło się 76 lat temu.

00:00 / 00:00

Zimą 1939 roku NKWD aresztowało m.in. Jana Kuleszę – wspomina jego syn Stanisław, aktualnie mieszkaniec Olsztyna.

00:00 / 00:00

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, to święto uchwalone przez Sejm 9 lat temu. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. W Katyniu, Charkowie i Miednoje rozstrzelanych zostało co najmniej 21 tysięcy obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji.

Posłuchaj relacji Macieja Świniarskiego.

00:00 / 00:00

Jawne tomy rosyjskiego śledztwa w sprawie Zbrodni Katyńskiej

W Elblągu uroczystości rozpoczną się w południe przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Agrykola. Zaplanowano przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci i salwę honorową. Na zakończenie zostaną złożone kwiaty. W obchodach weźmie udział wicewojewoda Sławomir Sadowski. Organizatorem obchodów jest prezydent Elbląga.

W Elblągu uroczystości odbędą się pod Krzyżem Katyńskim. Fot. M. Stankiewicz (archiwum)

W Ostródzie obchody rocznicy rozpocznie o godzinie 12.30 spotkanie w Gimnazjum numer 1 i Apel Pamięci w Hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

O szczegółach obchodów w relacji Macieja Świniarskiego

00:00 / 00:00

Katyń ocalić od zapomnienia

O godzinie 13.20 od ulicy Czarnieckiego w kierunku Kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przejdzie Katyński Marsz Pamięci, a o godzinie 14 rozpocznie się uroczysta msza święta.

Katyń 1940

W Olsztynie obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbędą się w niedzielę 17 kwietnia.

Pomnik ku czci pomordowanych w Katyniu – cmentarz komunalny w Olsztynie

(mswin/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Katyń, Zbrodnia Katyńska
Dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony przez Sejm 9 lat temu. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV