Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obchody Święta Niepodległości na Warmii i Mazurach

11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Tego samego dnia zakończyła się I Wojna Światowa. W rocznicę tych historycznych wydarzeń w większości polskich miast odbywają się dziś okolicznościowe uroczystości.

Olsztyn
Uroczysta defilada, salwa honorowa i apel pamięci. Wojewódzkie uroczystości niepodległościowe w Olsztynie rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w bazylice św. Jakuba. Arcybiskup senior Edmund Piszcz podkreślał, że najważniejszymi wartościami budującymi wspólnotę są prawda i wolność. We mszy świętej w olsztyńskiej bazylice uczestniczyły setki wiernych, wśród nich przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, żołnierze i przedstawiciele innych służb mundurowych. Mszy przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.

W uroczystym przemarszu na plac Solidarności oprócz mieszkańców Olsztyna wzięła udział kompania honorowa wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, izby administracji skarbowej i harcerzy.

Od 10 do 15 na Placu Solidarności z bliska można obejrzeć sprzęt wojskowy, policyjny, straży granicznej, pożarnej oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów.

Radio Olsztyn do godziny 15  nadaje program z Placu Solidarności w Olsztynie

Dorota Grzymska i Iza Malewska sprawdzają co jedzą żołnierze. Fot. K. Kaszubski

Elbląg
W Elblągu rocznicowe uroczystości rozpoczęła o godzinie 11 msza święta za Ojczyznę w katedrze św. Mikołaja. Następnie przedstawiciele służb mundurowych, władz wojewódzkich, samorządowych i mieszkańcy Elbląga przeszli na plac Kazimierza Jagiellończyka, gdzie odbywają się główne uroczystości patriotyczne.

Już po raz czwarty w Elblągu odbywa się Bieg Niepodległości. Zarejestrowało się do niego 999 osób. Główny bieg odbędzie się na dystansie 10 tysięcy metrów, będzie też bieg towarzyszący na 3333 metrów oraz bieg dla dzieci w wieku do 13 lat.

99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętują także mieszkańcy małych miejscowości na Warmii i Mazurach.

Braniewo
W programie tegorocznych uroczystości jest msza św. odprawiona w braniewskiej bazylice, złożenie kwiatów i wieńców na rondzie gen. Andersa i Skwerze Sybiraków, a także uroczysta akademia w Braniewskim Centrum Kultury. Podczas akademii starosta braniewski Leszek Dziąg wręczy stypendia uczniom szkół ponadgimnazjalnych, przekaże nagrody i podziękowania zasłużonym mieszkańcom powiatu braniewskiego oraz podziękuje strażakom za działania podczas październikowej akcji powodziowej.

Górowo Iławekie
Uroczysty apel ku czci odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

11 listopada jest datą symboliczną, ale warto podtrzymywać takie symbole, bo one porządkują naszą świadomość historyczną. 10 listopada Józef Piłsudski został uwolniony z więzienia w Magdeburgu i przyjechał do Warszawy. Natomiast powierzenie mu władzy odbyło się w dniach 11-14 listopada

– wyjaśniał nauczyciel historii Jerzy Necio. Uczniowie razem z nauczycielami przygotowali program muzyczny. W murach ukraińskiej szkoły rozbrzmiewały Mazurek Dąbrowskiego, Rota i Bogurodzica.

Uroczystość z okazji Święta Niepodległości w Górowie Iławeckim. Fot. S. Petryczenko

Uroczystość z okazji Święta Niepodległości w Górowie Iławeckim. Fot. S. Petryczenko

Czerwonka
W Czerwonce niedaleko Biskupca obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 13.30. Będą warmińskie potrawy, występy artystyczne, a także spotkanie z Edwardem Cyfusem.

Redakcja: BSChromy

Więcej w rocznica, obchody, Święto NIepodległości
Olsztyn huczniej niż zwykle będzie obchodzić 99. rocznicę odzyskania niepodległości

Obchody Święta Niepodległości w tym roku rozpoczną się w Olsztynie już dziś. W południe wojewoda Artur Chojecki wręczy medale i odznaczenia państwowe, a  kurator oświaty Krzysztof...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV