Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Objawienie Matki Boskiej w Gietrzwałdzie stanowiło podwaliny do odzyskania niepodległości”

Fot. K .Kaszubski

Jaką rolę odegrał Gietrzwałd w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? O tym w Olsztynie rozmawiają specjaliści z całego kraju. Gościem specjalnym konferencji, która odbywa się w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie, jest kardynał John Ribat arcybiskup z Papui Nowej Gwinei.

– Gietrzwałd jest bardzo ważny w kontekście rozmowy o naszej państwowości – wyjaśnia wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki.

Maryja do wizjonerek mówiła po polsku i to w czasie, kiedy język polski w szkołach na Warmii został zakazany. Później nasilił się ruch pielgrzymkowy Polaków ze wszystkich zaborów. W wymiarze duchowym jest to aspekt, o którym możemy mówić jako o przyczynie i podwalinach odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z kolei profesor Jan Żaryn, historyk i senator Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że duchowieństwo odegrało ogromną rolę w odzyskaniu wolności przez nasz kraj.

Ogólnopolska konferencja „Geneza niepodległości Polski – rola Gietrzwałdu” została zorganizowana w związku z zaplanowanym na jutro Ogólnopolskim Dniem Pokuty w Gietrzwałdzie.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Fot. K .Kaszubski

Fot. K .Kaszubski

Jan Żaryn. Fot. P. Aksiuto

Fot. P. Aksiuto

 

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, niepodległość, Artur Chojecki
Sesja trzech rad w Ostródzie. „Chcemy oddać hołd walczącym o wolną Polskę”

Na wspólnym uroczystym posiedzeniu spotkali się radni powiatu, miasta i gminy Ostróda. Sesję trzech rad zorganizowano z okazji Dnia Samorządowca, ale także z okazji przypadającej w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV