Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obniżają czynsze i odraczają płatności. Samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe wyciągają pomocną dłoń do przedsiębiorców

Nowe obostrzenia dotyczące walki z koronawirusem dotknęły przedsiębiorców, a szczególnie usługodawców.

Salony kosmetyczne czy fryzjerskie zostały zamknięte, podobnie jak wiele innych przedsiębiorstw. Te które działają pracują „na pół gwizdka” ponosząc straty. Rząd przygotował tarczę antykryzysową, ale bez pomocy samorządów, czy dużych spółdzielni mieszkaniowych, które czerpią zyski z najmu lokali użytkowych, może być krucho.

Pomoc samorządowców

Coraz więcej samorządów z Warmii i Mazur deklaruje pomoc swoim przedsiębiorcom. Mali przedsiębiorcy i usługodawcy nie przetrwają bez pomocy. Na apel odpowiedział m.in. Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna, który ogłosił m.in., że miasto obniży czasowo czynsz do 50 procent oraz odroczy płatności do 6 miesięcy.

W Olecku dopiero trwają prace nad pakietem – przyznaje burmistrz Karol Sobczak, który projekt uchwały przedstawi radnym na najbliższej sesji rady miejskiej.

Większość małych samorządów deklaruje pomoc ale rozpatrywać będzie każdy wniosek indywidualnie.

Pomoc spółdzielni mieszkaniowych

Przedsiębiorcy i handlowcy z największych olsztyńskich osiedli mogą liczyć na pomoc spółdzielni. Konkretną propozycję ma dla swoich najemców prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Jaroty Roman Przedwojski. Będzie to 10 procentowa obniżka czynszu najmu za lokal.

00:00 / 00:00

Z kolei wnioski najemców lokali użytkowych w Spółdzielni Mieszkaniowej Pojezierze będą rozpatrywane indywidualnie – informuje wiceprezes Roman Chodor.

00:00 / 00:00

Olsztyńscy przedsiębiorcy wynajmujący lokale użytkowe od miasta, mogą także liczyć na ulgi, które proponuje Urząd Miasta.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, samorządy, opłaty, SPÓŁDZIELNIE, przesiębiorcy, koronawirus
Tarcza antykryzysowa w pytaniach i odpowiedziach. ZUS wyjaśnia wątpliwości przedsiębiorców

By skutki kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa były jak najmniej dotkliwe, rząd opracował tak zwaną tarczę antykryzysową, a parlament ją uchwalił. Pakiet rozwiązań, które mają przede...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV