Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obniżka wynagrodzeń, cięcia etatów. Jak pracodawcy radzą sobie z kryzysem?

Fot. Pixabay.com

Obniżki wynagrodzeń, redukcje etatów i korzystanie ze świadczenia postojowego to główne strategie pracodawców na przetrwanie – wynika z najnowszego badania Polskiego Instytuty Ekonomicznego.

Ponad połowa ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w ramach „tarczy antykryzysowej”

– wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Instytutu. Jak mówi chęć korzystania z tak zwanego „postojowego” czyli dofinansowania etatów, by utrzymać poziom zatrudnienia deklaruje 56 procent firm. Wynagrodzenia, po to by jak najwięcej osób utrzymać w zatrudnieniu zamierza ograniczać 46 procent badanych firm, a 28 procent firm, głównie małych i z sektora usługowego, planuje redukcję etatów.

Według Andrzeja Kubisiaka dla przedsiębiorców najważniejsze jest, by „tarcza antykryzysowa” zawierała rozwiązania pozwalające na zachowanie płynności finansowej firm. Potrzebne są więc wzmożone działania związane z dokapitalizowaniem przedsiębiorstw, łatwość pozyskania kapitału. Elementem bardzo istotnym, na co wskazują też badania, jest zapewnienie dofinansowania utrzymania w zatrudnieniu jak największej puli osób.

Musimy pamiętać, że ten szok gospodarczy jak nagle przyszedł tak nagle może zniknąć i wówczas wiele tych firm będzie potrzebowało rąk do pracy

– zaznaczył Andrzej Kubisiak.

Dodał, że im dłużej uda się utrzymać pracowników w zatrudnieniu tym lepiej zarówno dla samej gospodarki, jak i dla części przedsiębiorstw, które są w stanie przy pomocy państwa to uczynić.

Badanie wykazało, że niemal co piąte przedsiębiorstwo nie posiada rezerw finansowych, a 30 procent posiada zapasy finansowe tylko na miesiąc lub dwa. Nieco ponad 1/4 przedsiębiorców deklaruje, że ma zapasy na ponad trzy miesiące funkcjonowania i są to firmy średnie, które zatrudniają między 50 a 250 osób.

Badanie przeprowadzono 1 i 2 kwietnia za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych na próbie obejmującej 400 firm.

 

Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, wynagrodzenie, redukcja, pracodawcy, obniżka, etat, Polski Instytut Ekonomiczny, koronawirus, świadczenie postojowe
Jest kolejny raport Ministerstwa Zdrowia: 212 nowych zakażeń, 9 ofiar śmiertelnych

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 212 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort podał również, że z powodu COVID-19 zmarło 9 kolejnych osób. Potwierdzone przypadki dotyczą: 98 osób z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV