Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obrazy z Galerii Dobro w Olsztynie na razie nie wrócą do właściciela. Śledczy zabezpieczyli je jako dowody w sprawie

Fot. M. Bartoszewicz

Sąd Rejonowy w Olsztynie utrzymał w mocy decyzję prokuratora dotyczącą zatrzymania przez śledczych dwóch obrazów wystawianych jesienią w Galerii Dobro w Olsztynie.

Obrazy uraziły polityków PiS. Prokuratura zabezpieczyła je jako dowody rzeczowe, a ich zwrotu domaga się nabywca.

Chodzi o obrazy prezentowane na wystawie „Polacy Europy”, która jesienią była prezentowana w Galerii Dobro na olsztyńskim Starym Mieście. Część obrazów artyści z grupy Zbiorowy przywieźli ze sobą, pozostałe tworzyli wspólnie z mieszkańcami miasta, m.in. uczniami olsztyńskiego liceum plastycznego. Obrazy przedstawiały m.in. postaci ukrzyżowane i ptaki stylizowane na orła z polskiego godła. Na obrazach widniały motywy falliczne.

Obrazy prezentowane w Galerii Dobro oburzyły polityków PiS m.in. poseł Iwonę Arent i radnego Dariusza Rudnika, którzy złożyli w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury dotyczące znieważenia symboli narodowych oraz obrazy uczuć religijnych.

Gdy prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie, jeden z obrazów – namalowany przez Jana Sobaszka i Wojciecha Kostrzewę – kupiła prywatna osoba. Nie zdążyła go jednak odebrać z galerii, ponieważ w tym samym czasie prokuratura zdecydowała, że obrazy zostaną zabezpieczone jako dowody rzeczowe w sprawie.

Właściciel, który kupił obraz Sobaszka i Kostrzewy, próbował odzyskać go na drodze sądowej – zaskarżając decyzję prokuratury. Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski poinformował dziś, że sąd utrzymał decyzję prokuratury w mocy.

Decyzja prokuratora o żądaniu wydania dwóch obrazów była umotywowana tym, że stanowią one dowód w toczącym się śledztwie i są niezbędne dla ustalenia okoliczności sprawy.(…) Sąd uznał, że czynności procesowe wykonane przez prokuratora zostały wykonane prawidłowo i zgodnie z obowiązującym prawem. Natomiast, jeśli właściciel zatrzymanych przedmiotów domaga się ich zwrócenia, może to zrobić w innym trybie, zwracając się bezpośrednio do organów ścigania prowadzących to postępowanie. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego zatrzymane rzeczy należy bowiem zwrócić osobie uprawnionej niezwłocznie po stwierdzeniu ich zbędności dla postępowania karnego

– poinformował sędzia Dąbrowski-Żegalski i dodał, że postanowienie sądu jest w tej kwestii prawomocne.

Koordynator Galerii Dobro Emilia Konwerska powiedziała, że obrazy zabezpieczone przez prokuraturę znajdują się w magazynie galerii.

Pozostałe obrazy z tej wystawy zabrał artysta spod Olsztyna, który je przechowuje, bo my nie mamy do tego warunków. Te obrazy tworzyło wiele osób, więc nie mają de facto właściciela i nie podlegają sprzedaży

– wyjaśniła Emilia Konwerska.

Prokuratura ws. urażenia uczuć religijnych i znieważenia symboli narodowych na razie nie przedstawiła nikomu zarzutów.

Gdy przeciw wystawie zaprotestowali politycy PiS, artyści wydali oświadczenie, w którym napisali, że sztuka musi być wolna”. Artyści zapewnili, że „tworząc wystawę, nie mieli na uwadze obrażania kogokolwiek.

Mimo oczekiwań polityków PiS wystawa nie została zdjęta z galerii przed czasem.

 

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, prokuratura, sledztwo, obraz, dowód, właściciel, obrazy, Galeria dobro
Systemy teleinformatyczne nie spełniają wymagań. Sąd w Ostródzie chce przeniesienia procesu brutalnych policjantów

Sąd Rejonowy w Ostródzie wystąpił do Sąd Najwyższego o przeniesienie sprawy 17 olsztyńskich policjantów do innego sądu. Ostródzki sąd tłumaczy to tym, że wśród dowodów znajdują...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV