Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obrona zaskarżyła postanowienie o tymczasowym aresztowaniu agenta Tomka. Śledztwo dotyczy m.in. prania brudnych pieniędzy

Do Sądu Rejonowego w Białymstoku wpłynęło zażalenie obrońcy na areszt zastosowany wobec Tomasza K., byłego posła PiS i byłego agenta CBA.

Jest on podejrzanym w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper. Tomasz K. znany jako Agent Tomek, został aresztowany na 3 miesiące w miniony czwartek. Dzień wcześniej śledczy postawili mu dodatkowe zarzuty dotyczące tak zwanego prania brudnych pieniędzy.

Stosując areszt, sąd zgodził się z argumentacją prokuratury, że istnieje groźba matactwa, przy postawionych zarzutach podejrzanemu grozi surowa kara, a do tego nie wpłacił on 500 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, które zastosowali śledczy w listopadzie, gdy Tomasz K. usłyszał pierwsze zarzuty w tej sprawie.

Głównym wątkiem postępowania, które w Białymstoku prowadzone jest od 4 lat po przejęciu z olsztyńskiej prokuratury okręgowej, jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-17 domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, korzystając z państwowych dotacji.

W połowie listopada Tomaszowi K., który przez pewien kierował Helperem, śledczy postawili zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami około 10 milionów złotych oraz oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 milionów złotych dotacji, a także tzw. prania pieniędzy, w kwocie 2 milionów złotych. Zarzuty przedstawiono dotąd w sumie prawie 40 osobom.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, areszt, agent, wniosek, sędzia, areszt tymczasowy, dokumentacja, Tomasz K., zażalenie
„Usiłował pozbawić życia własne dziecko”. W Elblągu ruszył proces ojca, który fizycznie znęcał się nad 3-miesięcznym synkiem

W Sądzie Okręgowym w Elblągu ruszył proces 30-letniego Dawida S., który jest oskarżony o próbę pozbawienia życia 3-miesięcznego synka Kajetana. Sprawa wyszła na jaw w połowie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV