Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obserwatorium radio-astronomiczne w Bałdach gotowe

Anteny zamontowane, prąd już płynie – teraz czas na odbiór przez ekspertów z Holandii i prawdopodobnie w piątek zacznie działać obserwatorium radio-astronomiczne w Bałdach pod Olsztynem.

Anteny obserwatorium radio-astronomicznego w Bałdach pod Olsztynem, fot. A. Piedziewicz

To część europejskiego projektu LOFAR, koordynowanego przez naukowców z Holandii. Jego celem jest obserwowanie promieniowania radiowego, płynącego z kosmosu.

Leszek Błaszkiewicz na polu anten, fot. autor

Jak wyjaśnia radioastronom dr Leszek Błaszkiewicz

Jednym z głównych zadań będzie obserwacja Słońca i jego wpływu na jonosferę. Bo zjawiska zachodzące w jonosferze są jednym z głównych powodów zakłóceń w telekomunikacji, czy w działaniu systemów nawigacji satelitarnej. A my wciąż nie wiemy wszystkiego o Słońcu i jego wpływie na ziemską atmosferę – wyjaśnia radioastronom dr Leszek Błaszkiewicz.

Obserwatorium radio-astronomiczne w Bałdach pod Olsztynem, fot. A. Piedziewicz

Radioteleskop w Bałdach pozwoli również na obserwację znacznie bardziej oddalonych ciał niebieskich, w tym pulsarów. To właśnie obserwacja pulsarów przez prof. Aleksandra Wolszczana pozwoliła na odkrycie pierwszych planet poza Układem Słonecznym.

 Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

O stacji w Bałdach pisze prestiżowy holenderski instytut Radio Astronomy – najbardziej prestiżowy instytut astronomiczny w Europie

Dlatego projekt LOFAR, choć może to wywoływać ironiczne uśmieszki, za jeden z celów stawia sobie poszukiwanie życia w kosmosie. Nie wiemy, na co trafimy, obserwując wszechświat

– mówi prof. Andrzej Krankowski, kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

prof. Andrzej Krankowski z Instytutu Geodezji UWM odbiera nagrodę

Prof. Andrzej Krankowski z Instytutu Geodezji UWM. Fot. RO

obserwatorium radio-astronomiczne w Bałdach pod Olsztynem, fot. A. Piedziewicz

Stacja w Bałdach składa się z prawie 200 anten, odbierających promieniowanie radiowe płynące z kosmosu. Sygnały są następnie przesyłane do Holandii, gdzie znajduje się centrum projektu LOFAR. W skład projektu wchodzi w sumie 49 stacji radio-astronomicznych, z czego 3 znajdują się w Polsce.

Obserwatorium radio-astronomiczne w Bałdach pod Olsztynem, fot. A. Piedziewicz

 

(piedz/bsc)

Więcej w kosmos, naukowcy, bałdy, holandia, obserwatorium radio-astronomiczne, projektu LOFAR
Sygnały z kosmosu trafią do stacji w Bałdach koło Olsztyna

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego będą mogli odbierać kosmiczne promieniowanie. W stacji radioastronomicznej w Bałdach trwa montaż specjalnych anten. Będzie ich blisko setka. Anteny mają od pół...

Zamknij
RadioOlsztynTV