Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od 1 kwietnia zapłacimy więcej za wywóz śmieci. Olsztyńscy radni zgodzili się na podwyżkę cen

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Fotolia.com

Olsztyńscy radni większością głosów zgodzili się na podwyżkę cen odbioru śmieci. Za podniesieniem opłat było 13 radnych, przeciw – 12. Nowe stawki zaczną obowiązywać 1 kwietnia. To efekt wcześniejszych ustaleń podjętych przez udziałowców Zakładu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi. Głosowanie na sesji poprzedziła bardzo długa dyskusja.

Stawka za śmieci segregowane ma wynieść 18 złotych miesięcznie od jednej osoby – to prawie dwukrotny wzrost. Za niesegregowane – zwiększy się ponad dwukrotnie – do 36 złotych miesięcznie za osobę. Przekładając to na comiesięczne wydatki – czteroosobowa rodzina, która segreguje śmieci, co miesiąc zapłaci za nie o ponad 30 złotych więcej, niż obecnie. Jeśli ta sama rodzina segregować nie będzie – jej miesięczne koszty zwiększą się o 86 złotych.

Urząd Miasta tłumaczy podwyżkę rosnącymi kosztami całego systemu odbioru śmieci. Więcej kosztuje samo składowanie odpadów, utrzymanie punktu zbierania, wyższe ceny dyktują też firmy przewozowe, ale przede wszystkim wzrosła stawka, jaką samorządy muszą zapłacić olsztyńskiemu Zakładowi Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Prezes ZGOK Marek Bryszewski mówił, że tzw. „cena na bramie” wzrosła z 300 do 428 zł. W związku z tym, w jego ocenie, miasto – żeby pokryć koszty zagospodarowania – odpadów, musiało podwyższyć koszty dla mieszkańców. – Gdyby ta podwyżka nie została przeprwadzona, ZGOK miałby bardzo poważne problemy finansowe, które mogłyby skutkować ogłoszeniem upadłości – dodał Bryszewski.

Radny PiS Jarosław Babalski w rozmowie z Radiem Olsztyn podkreślał, że podwyżka jest za duża. – To jest konsekwencja tego, że spółka przez 5 lat nie regulowała tych cen. Czyli działała poniżej kosztów? Dzisiaj mamy terapię szokową – mówił Babalski.

Olsztyński ZGOK uzyskał  zgodę samorządów na podniesienie stawek w roku 2019 pod koniec grudnia. To oznacza, że za śmieci zapłacą mieszkańcy aż 37 miast i gmin centralnej części województwa.

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rada Miasta, głosowanie, ZGOK, radni
Będzie mniej inwestycji niż w poprzednich latach. Przyjęto projekt budżetu Olsztyna

Radni większością głosów przyjęli projekt budżetu Olsztyna na 2019 rok. Zakłada większe dochody i mniejsze wydatki. To z kolei oznacza mniejszą liczbę inwestycji. Z budżetu wynika,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV