Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dziś można ponownie składać wnioski w ramach programu „Czyste powietrze”

Fot. Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Od dziś można ponownie składać wnioski w ramach programu „Czyste powietrze”. To rządowe dofinansowanie m.in. na wymianę pieców, zakup nowych urządzeń i termomodernizację budynków.

Program ruszył we wrześniu minionego roku. Wraz z początkiem roku został jednak zamrożony. Powodem przerwy jest konieczność zaktualizowania systemów informatycznych w związku z nową ulgą podatkową.

– Ubiegający się o dofinansowanie mogą skorzystać z nowych form rozliczenia dotacji. Od 1 stycznia dotacja otrzymana w ramach programu „Czyste powietrze” jest wolna od podatku – nie wlicza się w przychód, który wykazujemy w podatku PIT. – wyjaśniła Hanna Teodorowicz, koordynatorka programu „Czyste powietrze” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Poza tym środki finansowe, które beneficjent poniesie na termomodernizację czy wymianę pieca, będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu, czyli uzyska z tego zwrot podatku – dodał minister środowiska Henryk Kowalczyk.

O pieniądze na wymianę pieców i termomodernizację domów jednorodzinnych mogą starać się właściciele i współwłaściciele budynków. Można otrzymać nawet do 90 % dofinansowania. Chodzi o ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Na początku stycznia w stolicy regionu podpisano pierwsze umowy na dotację. Do końca stycznia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje zawrzeć 40 umów.

W skali całego kraju budżet przedsięwzięcia wynosi 103 miliardy złotych. Rząd zapewnia, że finansowanie jest i pochodzi z kilku źródeł – opłaty paliwowej, przychodów z handlu uprawnieniami do emisji CO2, budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i unijnych dotacji. Ale z tym ostatnim źródłem jest problem. Możliwe, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia nie będzie dofinansowywać tego programu, w którym – mimo wszystko – piece wymienia się na takie, które korzystają z paliw kopalnych – czyli zarówno węgla i gazu. O tych wątpliwościach mówił nawet wiceprezes Narodowego Funduszu.
Ministerstwo środowiska podtrzymuje natomiast, że program będzie realizowany przez 10 lat.

Wnioski na termomodernizację domów lub wymianę pieców, czy też podłączenie do sieci gazowej i budowę pomp ciepła można składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Można to zrobić osobiście lub przez Internet.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Podbielska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w termomodernizacja, program rządowy, Czyte powietrze
Hanna Teodorowicz: dotacje na wymianę pieców popularne wśród osób najmniej zarabiających

Prawie ¼ wnioskodawców ubiegających się o pieniądze z programu „Czyste Powietrze” to osoby najbiedniejsze, które otrzymają 90-procentowe wsparcie - podkreślała w Porannych pytaniach Hanna Teodorowicz z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV