Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dziś obowiązują nowe ograniczenia w poruszaniu się. Z domu możemy wyjść tylko w konkretnym celu

fot. Przemysław Getka

Zakaz zgromadzeń i nieuzasadnionego wychodzenia z domu – weszły w życie nowe ograniczenia, wprowadzone przez rząd, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Dom opuścić możemy tylko w konkretnym celu. Z domu możemy wyjść, by dojechać do pracy, pomóc osobom potrzebującym w czasie walki z epidemią, lub – tu cytat z komunikatu rządowego: „załatwić sprawy niezbędne do życia codziennego”. Wśród nich są między innymi: zakupy, wizyta w aptece lub przychodni albo wyjście z psem. Możemy też pójść na krótki spacer, albo nawet pobiegać, pod warunkiem, że zachowamy dystans od innych i nie będziemy się gromadzić w grupach powyżej dwóch osób. Nie dotyczy to rodzin. Place zabaw i część parków będą zamknięte.

Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Zakazane są wszelkie formy zgromadzeń, zebrań, spotkań czy imprez. I tu znów wyjątkiem są spotkania w gronie rodziny. Można uczestniczyć też w uroczystościach religijnych, w których bierze udział nie więcej niż pięć osób, nie licząc osób sprawujących posługę.

Nadal kursuje komunikacja publiczna, ale w tramwajach czy autobusach może być zajęta maksymalnie połowa miejsc siedzących. Otwarte pozostają sklepy, pralnie, drogerie, banki i apteki. Restauracje nadal mogą dostarczać dania wyłącznie na wynos.

Zakaz zgromadzeń nie dotyczy zakładów pracy – przestrzegane muszą być jednie zalecenia Inspekcji Sanitarnej.

O wprowadzonych ograniczeniach mają przypominać policjanci, którzy będą przekazywali specjalne komunikaty przez megafony w radiowozach.

Karą za nieuzasadnione gromadzenie się albo wyjście z domu może być mandat w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

 

Autor: IAR/W.Chromy
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A.Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dom, ulice, koronawirus
Bliższe spotkania – 25.03.2020

Wakacje kredytowe oraz dieta antywirusowa to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiał Maciek Świniarski i Iza Malewska. W Polsce obowiązuje stan epidemii. Wiele firm...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV