Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dziś obowiązują zaostrzone kontrole na zewnętrznych granicach strefy Schengen w Unii Europejskiej. Ma to pomóc skuteczniej walczyć z terroryzmem

Dziś (7 kwietnia) wchodzą w życie nowe przepisy kodeksu granicznego Schengen. Chodzi o zaostrzenie zasad przekraczania granic zewnętrznych Unii Europejskiej w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym.

Zmiana regulacji nakłada na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża do strefy Schengen lub ją opuszcza. Do tej pory obywatele Rzeczpospolitej podlegali tzw. odprawie minimalnej.

Od dziś każda osoba przekraczająca zewnętrzną granicę Wspólnoty na wszystkich przejściach granicznych: drogowych, morskich i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie.

Służby graniczne nie ukrywają, że wpłynie to na czas trwania odprawy i może ją wydłużyć. Dlatego Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej strzegący granicy z Rosją zapowiada elastyczne planowanie służby. W zależności od potrzeb, uruchamiane mają być dodatkowe stanowiska odpraw, a w szczególnych sytuacjach także stanowiska mobilne. Strażnicy graniczni mają prowadzić bieżący monitoring i reagować, by maksymalnie skracać czas odpraw.

 

(PKarpiszen/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w granica, Unia Europejska, kontrole, kontrola graniczna
Drżyjcie przemytnicy! Na polsko-rosyjskim przejściu granicznym w Gronowie rozpoczął się montaż rentgenowskiego skanera

Na przejściu w Gronowie ruszają prace budowlane związane z najnowszą inwestycją, czyli nowoczesnym skanerem rentgenowskim. - Takiego urządzenia na granicy z Obwodem Kaliningradzkim jeszcze nie było...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV