Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dziś w wielu sytuacjach nie trzeba zasłaniać ust i nosa. Sprawdź, kiedy możesz zdjąć maseczkę?

fot. Przemysław Getka

Od dzisiaj zmieniły się zasady dotyczące zakrywania nosa i ust. Gdzie i kiedy będziemy musieli nosić maseczki?

Rząd podkreśla, że znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. W myśl przepisów, które wchodzą w życie dzisiaj z maseczek nie będzie trzeba korzystać, jeśli w przestrzeni otwartej mamy możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych. Można więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowamy odpowiedni, co najmniej dwumetrowy, dystans społeczny.

Jeśli zaś nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu takiego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musimy zasłonić usta i nos.

Nie możemy zapominać o tym, że są wśród nas osoby, które są potencjalnym nosicielem. W miejscach zatłoczonych maseczka powinna być więc używana

– powiedział Radiu Olsztyn szef wojewódzkiego Sanepidu Janusz Dzisko.

Pamiętajmy, że obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi, które wymagają opieki (czyli dzieci do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Zasłanianie ust i nosa jest jednak wymagane w takich miejscach jak: sklepy, autobusy i tramwaje, teatry, kina, salony masażu i tatuażu, urzędy oraz kościoły. W tych ostatnich od dzisiaj nie ma już limitu liczby przebywających w nich wiernych.

Istnieją wyjątki dotyczące niezasłaniania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej. Będzie to możliwe w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne. Maseczkę można zdjąć także w restauracji lub barze – ale dopiero, gdy zajmiemy miejsce przy stole.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska

Więcej w maseczka, obostrzenia
Bliższe Spotkania – 27.05.2020 r.

Czytelnictwo w Polsce, biura bez papieru oraz wpływ epidemii na nasze zdrowie psychiczne to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiała Małgorzata Sadowska. Z badań...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV