Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od Norwegów będziemy się uczyć, jak pomagać niepełnosprawnym

Niepełnosprawny, fotolia

Czy osoby niepełnosprawne mogą być w naszym kraju samodzielne? Aby tak było, potrzebne są różnego rodzaju udogodnienia, usprawnienia. Kraje takie jak Norwegia wypracowały przez lata doskonały model pomocy niepełnosprawnym. Teraz my chcemy czerpać od nich pomysły.

Dlatego powstaje rządowy program, zatytułowany: Różne potrzeby, równe standardy”. Autorzy projektu rozmawiają ze wszystkimi grupami niepełnosprawnych. A okazją do tego na WiM stało się seminarium pn: „Usługi publiczne dostępne dla każdego„, zorganizowane w Olsztynie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i W-M Urząd Wojewódzki.

Wicewojewoda Sławomir Sadowski podkreśla, że Urząd Wojewódzki ma bardzo dużo usprawnień, ale trzeba robić więcej, by niepełnosprawni poczuli się tak jak wszyscy. Z kolei Marta Kuzawińska z Departamentu Służby Cywilnej, gdzie powstaje program, przekonuje, że na niepełnosprawność należy spojrzeć szerzej, skoncentrować się na modelu społecznym, czyli jak jest ukształtowane otoczenie fizyczne i organizacyjne człowieka, które sprawia, że jest mu trudniej funkcjonować.

Program ma podnieść świadomość społeczną i uwrażliwić polskich urzędników na sprawy związane z dostępnością dla niepełnosprawnych. Wpłynie to na poprawę jakości usług publicznych, które świadczy polska administracja.

Autorka: D.Grzymska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Spadkobierca Warmiaczki z Gietrzwałdu żąda 700 tys. złotych odszkodowania za gospodarstwo

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces o odszkodowanie od Skarbu Państwa za utracone w 1978 roku gospodarstwo rolne w Gietrzwałdzie. Jeden ze spadkobierców Anton...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV