Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od poniedziałku w Olsztynie możliwość wykonywania prywatnych badań na COVID-19

Od poniedziałku w laboratorium działającym na terenie kompleksu szpitala pulmonologicznego w Olsztynie będzie można wykonać prywatnie badania w kierunku koronawirusa. Będzie to pierwsze tego rodzaju laboratorium w Olsztynie oraz regionie. Na badanie trzeba przyjść z własnym wymazem.

Prezes Onkologicznej Pracowni Molekularnej, w której będą wykonywane badania, Adam Żmudziński w przesłanej PAP informacji podał, że „placówka będzie prowadziła diagnostykę choroby COVID-19 metodą Real Time PCR w oparciu o wielogenowe testy zgodne z wymogami WHO”.

– Posiadane zasoby, jak wyposażenie, personel, a także wiedza i doświadczenie w przeprowadzaniu tego rodzaju analiz, umożliwiły zgłoszenie tej placówki medycznej do rejestru sieci placówek mogących wykonywać badania, prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia, o nazwie COVID – podał Żmudziński.

Na początku laboratorium będzie mogło wykonać 100 testów dziennie, jeśli zajdzie taka potrzeba liczba ta może wzrosnąć do 400.

Obecnie w woj. warmińsko-mazurskim testy w kierunku COVID-19 wykonywała jedynie wojewódzka stacja sanepidu, od piątku testy robi także laboratorium Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie. Te placówki nie wykonują prywatnych badań na COVID-19.

Onkologiczna Pracownia Molekularna znajduję się na terenie Szpitala Pulmonologii i Chorób Płuc przy ulicy Jagiellońskiej 78 w Olsztynie, w budynku „D”.

AKTUALIZACJA

Dziś po godzinie 10.00 otrzymaliśmy informację od Adama Żmudzińskiego, prezesa Onkologicznej Pracowni Molekularnej:

Próbki typu powinny być pobierane przez osobę wykwalifikowaną i odpowiednio zabezpieczoną w środki ochrony osobistej. Laboratorium nie posiada w tej chwili specjalistycznego punktu poboru prób i do czasu kiedy taki punkt nie powstanie nie będą wykonywane badania prywatne. Poinformujemy Państwa w momencie uruchomienia specjalistycznego punktu poboru prób.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP (Joanna Kiewisz-Wojciechowska)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badania, szpital pulmonologiczny, uwaga, pilne, testy, koronawirus
Specjalne przepisy nie tylko lekarzy. Obejmą też inne służby pomagające w walce z koronawirusem

Przygotowywane przez rząd specjalne przepisy dotyczyć będą nie tylko lekarzy, ale także innych służb pomagających w walce z koronawirusem. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że przepisy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV