Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od sierpnia ruszył program PIT dla Młodych. Złożenie specjalnego oświadczenia przyspieszy skorzystanie z programu

Jak skorzystać z zerowego podatku PIT dla młodych? Są dwa sposoby – podpowiadają służby skarbowe. Program obowiązuje od początku tego miesiąca.

Program PIT dla Młodych to obniżenie do zera stawki podatku dochodowego dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia i pracują na etacie lub na umowie-zlecenie. Przepisy weszły w życie w tym miesiącu. Młodzi pracownicy mają teraz dwie możliwości: mogą teraz złożyć u swoich pracodawców specjalne oświadczenie – wtedy pracodawca przestanie pobierać od nich zaliczkę na podatek PIT i automatycznie wzrośnie pensja wypłacana na rękę, ale mogą też… nie robić nic.

Jeżeli młody pracownik takiego oświadczenia nie złoży, to pieniądze na pewno nie przepadną. Będzie mógł je odzyskać w formie zwrotu podatku w momencie, gdy rozliczy PIT za cały rok 2019

– informuje Mirosława Torenc z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Dla tych, którzy chcieliby szybciej skorzystać z ulgi, służby skarbowe przygotowały wzory oświadczeń, jakie należy złożyć u pracodawcy. Te wzory są dostępne w urzędach skarbowych oraz na stronach internetowych administracji skarbowej.

Trzeba przy tym pamiętać o limicie zarobków, do którego obowiązuje zerowy PIT. W tym roku limit ten wynosi 35,6 tysiąca złotych, gdyż program obowiązywać będzie przez 5 miesięcy. Od przyszłego roku limit będzie wynosił ponad 85,5 tysiąca złotych, opodatkowane będą dopiero dochody powyżej tego limitu.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w podatek, Izba Administracji Skarbowej, PIT dla Młodych
Rozpoczął się drugi termin składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego. Rolnicy mają czas do 2 września

Do 2 września rolnicy mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego - poinformował resort rolnictwa. Wniosek należy złożyć do wójta, burmistrza właściwego ze względu na miejsce...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV