Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od stycznia większy wkład na własne M

Fot. Łukasz Węglewski

Od 2017 roku, aby kupić mieszkanie na kredyt, trzeba będzie mieć 20 procent wkładu własnego. Aktualnie wkład wynosi 15 procent.

W przyszłym roku, zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, banki będą mogły udzielać kredytu w maksymalnej wysokości 80 procent wartości nieruchomości.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział IAR, że za każdym razem wprowadzenie nowego progu łączyło się z pewnym osłabieniem dynamiki udzielania kredytów mieszkaniowych. – Rodziny i osoby ubiegające się o taki kredyt muszą zgromadzić odpowiednie pieniądze. – dodał.

Szef Związku przypomniał, że w poprzednich latach na kilka tygodni przed wejściem nowych rozwiązań widać było większe zainteresowanie zaciąganiem zobowiązań na cele mieszkaniowe. W jego opinii, w tym roku wielkiego wzrostu dynamiki raczej nie należy się spodziewać, ponieważ klienci i rynek w poważnej mierze jest już oswojony z tą informacją.

Od 2014 roku stopniowo zwiększano wymagany wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt. Rekomendację wprowadzono, by zwiększyć bezpieczeństwo kredytobiorców i kredytodawców.

(iar/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mieszkanie, budownictwo, m
„Za czym ta kolejka?” – w Olsztynie sceny rodem z „Misia” Barei

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Jaroty" w Olsztynie zawiązało... komitet kolejkowy. Zainteresowanie zaczęło się tydzień temu, a od niedzieli (23 października) - czyli już czwarty dzień, kilkanaście osób...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV