Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odbili lotnisko w Szymanach z rąk przeciwnika. Ćwiczenia Dragon 17 z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej. ZOBACZ FILM I ZDJĘCIA

Ćwiczenia Dragon 17 na lotnisku w Szymanach, fot. K.Gnyla

Odbicie lotniska z rąk przeciwnika i utrzymanie do czasu przybycia głównych sił. To  jeden z elementów ćwiczeń Dragon 17, jakie przeprowadzono w Szymanach koło Szczytna.  Zadanie wykonywali żołnierze wojsk powietrznodesantowych i obrony terytorialnej.

Najpierw stacjonujące na lotnisku siły przeciwnika zaatakowały dwa odrzutowce F-16, po nich do akcji przystąpił pluton wojsk obrony terytorialnej. Działania osłabiły obronę przeciwnika na tyle skutecznie, że już po chwili na lotnisku mogły usiąść transportowe CASY i Herkulesy, wyładowane wojskami powietrznodesantowymi, które ostatecznie zajęły obiekt.

To jedno z podstawowych działań brygady w wypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego

– mówił generał Grzegorz Chałupka, dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej. Ćwiczenie było pierwszym, w jakim uczestniczyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Traktujemy je przede wszystkim jako źródło zdobywania doświadczeń

– podkreślał dowódca tej formacji, generał Wiesław Kukuła.

W manewrach odbywających się głównie na poligonie w Drawsku Pomorskim uczestniczy 17 tysięcy żołnierzy oraz 3,5 tysiąca jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego z Polski oraz 11 innych państw: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy. Ćwiczenia potrwają do piątku.

Autor: M.Sochacki
Redakcja: ASocha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lotnisko, Szymany, dragon, video
Andrzej Duda w Jezioranach: To moi rodacy napiszą Konstytucję RP

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził w środę Jeziorany. Wygłosił tam przemówienie, które zostało ciepło przyjęte przez mieszkańców licznie zgromadzonych na rynku (przemówienie  TUTAJ). Udzielił tez wywiadu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV