Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odrestaurowano pomnik żołnierzy w czasie I WŚ

Odnowiony pomnik poświęcił arcybiskup senior Edmund Piszcz. Fot. A. Minkowska

Na zabytkowym cmentarzu na olsztyńskich Dajtkach odsłonięto odnowiony pomnik poświęcony mieszkańcom tamtejszej parafii, którzy polegli w czasie I wojny światowej.

Pomnik powstał w 1932 roku, ale po II wojnie został zniszczony. Zginęła też tablica z nazwiskami poległych żołnierzy. Renowacja pomnika kosztowała prawie 15 tysięcy złotych. Prace sfinansował Miejski Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Na obelisk wróciła też kamienna tablica, ufundowana przez dawnych mieszkańców Prus – powiedział Zbigniew Kot z Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Odnowiony pomnik poświęcił arcybiskup senior Edmund Piszcz.

00:00 / 00:00

Cmentarz przy ulicy Sielskiej jest wpisany do rejestru zabytków. Znajduje się na nim około 300 nagrobków. 70 zostało odnowionych za pieniądze zebrane podczas kwest prowadzonych 1 listopada na olsztyńskich cmentarzach – powiedział Jan Chłosta, prezes Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach.

00:00 / 00:00

Za pieniądze zebrane z tegorocznej kwesty zostaną odnowione nagrobki na cmentarzach św. Józefa i św. Jakuba w Olsztynie. Na tej drugiej nekropolii ma być także naprawione ogrodzenie.

Do tej pory, podczas 10 zbiórek, zebrano ponad 200 tysięcy złotych. Pozwoliło to na renowację ponad 200 nagrobków. Ale pracy jest jeszcze dużo, bo w regionie jest około 3 tysięcy cmentarzy, w tym 500 zapomnianych miejsc pochówku w lasach – dodał Jan Chłosta. (ami/bsc)

Na cmentarzu w olsztyńskich Dajtkach odsłonięto odnowiony pomnik poświęcony mieszkańcom tamtejszej parafii, którzy polegli w czasie I wojny światowej. Fot. A. Minkowska

Pomnik poświęcony jest mieszkańcom parafii w Dajtkach, którzy polegli w czasie I wojny światowej. Fot. A. Minkowska

Odsłonięcie odnowionego pomnika na zabytkowym cmentarzu na olsztyńskich Dajtkach. Fot. A. Minkowska

Zabytkowy cmentarz na olsztyńskich Dajtkach. Fot. A. Minkowska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cmentarz, Dajtki
Radio Olsztyn na święcie olsztyńskiego aeroklubu

Olsztyński aeroklub świętuje 100-lecie swojego istnienia. Na lotnisku Dajtki trwa Piknik Rodzinny „Poleć na Olsztyn". Pokazy powietrznych ewolucji, akrobacje szybowców i liczne konkursy, to tylko niektóre...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV